Cechy dobrej farby do malowania mebli

Polska oszalała na punkcie starych mebli. I o ile o prawdziwe antyki ciężko na aukcjach, to meble z PRL są łatwe do zdobycia, tanie i zachwycają swoją prostą formą. Sama epoka natomiast coraz częściej jest wspominana z sentymentem, a nie odrazą. Wystarczy tylko pomalować drewniane elementy i witryny, lusterka oraz komody zyskają nowe życie. A ciekawe formy staną się ozdobą wielu nowoczesnych, modernistycznych mieszkań. Zanim jednak rozpoczniesz renowację, warto zapoznać się z rodzajami farb do malowania mebli, aby odnowione sprzęty wyglądały zgodnie z wyobrażeniami ich nowego właściciela i jego żony.

Farba do mebli retro

dobra farba do malowania mebliZakup ciekawego kredensu czy toaletki pochodzącej z epoki słusznie minionej to kwestia przeczesania lokalnych ogłoszeń oraz aukcji na popularnych serwisach zakupowych. Z łatwością można wytypować okazy w dobrym stanie i okazjonalnej cenie. Sama renowacja i adaptacja do nowoczesnego wnętrza to już kwestia kilkunastu godzin spędzonych w garażu na ścieraniu, polerowaniu, odtłuszczaniu i malowaniu. Współcześnie dobra farba do malowania mebli nie wymaga usuwania wcześniej nałożonych warstw. Wystarczy jeśli powierzchnia zostanie zmatowiona papierem ściernym oraz odpylona za pomocą wilgotnej ściereczki. Niekoniecznie nawet musi być to rozpuszczalnik, wystarczy sama woda z delikatnym detergentem. Tak przygotowany mebel, kiedy wyschnie może być pomalowany. Wiele osób jednak efekt takiej renowacji uznaje za niezbyt estetyczny i wolą jednak zadbać o usunięcie całej starej farby i malowanie po „gołym drewnie”. W przypadku tak popularnych ostatnio mebli z lat 60-tych i 70-tych warto także zastanowić się nad wykorzystaniem bejcy lub lakierobejcy, które pozwolą na przebijanie przez nie słoi drewna, gdyż tego typu meble występowały w neutralnych kolorach. Ważna jest też kwestia dobrego wyschnięcia nałożonej farby. Dzięki temu łatwiej wywietrzyć zapach emalii.

Wszelkie działania podjęte na niedrogich meblach z internetu są w stanie zachwycić. Internet wprost pęka w szwach od inspirujących i twórczych renowacji. Bardzo często amatorzy odnawiania starego wyposażenia wraz ze zdjęciami z przebiegu prac renowacyjnych oraz efektu, jaki uzyskali zamieszczają też informacje dotyczącą zastosowanych trików oraz farby do malowania mebli jakiej użyli. Mając gotową nazwę wystarczy poszukać jej w okolicznych sklepach, lub w sieci i wykorzystać do swoich własnych projektów. Nawet jeśli takiej informacji nie ma, to właściciele blogów chętnie odpowiedzą na zadane pytanie w wiadomości prywatnej.