Ciepły dom i czyste powietrze

Obecny trend na proekologiczny tryb życia obejmuje niemal wszystkie jego aspekty. Nie pomija oczywiście branży budowlanej. Budujemy energooszczędnie, ekonomicznie i przyszłościowo, z dbałością o środowisko naturalne. Poszukujemy nowych źródeł energii, które oprócz tego, że będą tanie, to nie zanieczyszczą dodatkowo środowiska. Głównym problemem, z jakim borykamy się od wielu lat, jest zanieczyszczenie powietrza. Dlatego też w nowym budownictwie odchodzi się od klasycznego ogrzewania na paliwa stałe, inwestując w źródła odnawialne.

Ekologiczne grzanie z pompą ciepła

pompy ciepłaCentralne ogrzewanie w każdym domu jest czynnikiem, który generuje największe koszty. Dodatkowo, klasyczne formy ogrzewania przyczyniają się do zatruwania powietrza, którym jesteśmy zmuszeni oddychać. Dlatego tak ważną decyzją, w przypadku budowy domu, jest wybór jak najlepszej, najtańszej w eksploatacji, a zarazem najzdrowszej dla otoczenia, metody grzania. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Są to niskotemperaturowe urządzenia grzewcze, które wykorzystują pokłady energii cieplnej z wody, powietrza lub ziemi. Innymi słowy, pompy ciepła czerpią energię z odnawialnych źródeł, nie zanieczyszczając w żaden sposób środowiska, generując dodatkowo niskie rachunki za ogrzewanie. Możemy wyróżnić trzy rodzaje urządzeń tego typu, które różnią się między sobą tzw. dolnym źródłem ciepła. Otóż energia cieplna pobierana może być z ziemi (pompa typu solanka-woda), z powietrza (pompa powietrze-woda), oraz z podziemnych cieków wodnych (pompa woda-woda). Najbardziej skuteczna i dzięki temu najczęściej stosowana jest ta pierwsza, pobierająca energię z ziemi. To najbardziej wydajne i stabilne rozwiązanie ogrzewania w naszych warunkach klimatycznych. Dlaczego? Ponieważ polega zastosowaniu wymienników ciepła, w utworzonych na odpowiedniej głębokości odwiertach w ziemi, skąd pobierane jest ciepło, przekazywane dalej (w toku przemian fizycznych) do centralnego ogrzewania w naszym domu. Możemy posiłkować się dwoma odmiennymi rodzajami wymienników. Wymienniki pionowe, wkopane w odwierty o głębokości około 150 metrów, oraz poziome, które leżą na głębokości około 1,5 metra. Dlaczego pobieranie energii z ziemi jest najbardziej efektywne? Ponieważ na głębokości poniżej 1,5 metra temperatura jest niemalże stała, wynosi 7-8 stopni Celsjusza. To stanowi najlepsze z możliwych warunki pracy pompy ciepła, przy najmniejszym zużyciu energii elektrycznej. Jest to obecnie najbardziej stabilne i wydajne urządzenie grzewcze wykorzystujące energię odnawialną.

Pamiętajmy także, że pompa ciepła, aby spełniała swoją rolę, musi być połączona z wydajnym górnym źródłem ciepła, czyli po prostu instalacją centralnego ogrzewania. Nie jest tu zaskoczeniem, że w tym wypadku sprawdzi się najlepiej ogrzewanie podłogowe, które nie wymaga podgrzewania wody do tak wysokich temperatur, jak w przypadku klasycznych grzejników naściennych. Tak skonstruowany system ogrzewania domu zapewni zarówno niskie koszty eksploatacji, a jednocześnie będzie bezpieczny dla środowiska.