Co warto wiedzieć o prywatnych kardiologach?

Kardiologia to nauka o sercu, czyli organie istotnym w naszym organizmie, bez którego nie moglibyśmy żyć. Dla wielu osób kardiologia jest nadal pojęciem obcym, ale dopiero kiedy zaczną chorować na serce, zaczną się tym interesować. A szkoda, ponieważ o serce należy dbać od najmłodszych lat zdrowo się odżywiając, unikając używek oraz uprawiając sport. Kardiologia jest nadal powszechnie znana z EKG, jednak to nie jedyne badanie z zakresu kardiologii.

Jakie badania można wykonać u kardiologa prywatnie?

kardiolog w krakowie prywatnieObrazowanie EKG funkcji elektrycznej serca jest tylko niewielką częścią diagnozy kardiologicznej. EKG jest ważnym dodatkiem w diagnostyce kardiologicznej, ale niestety nie jest to kompleksowa metoda kardiologiczna, jak sądzono jeszcze na początku dwudziestego wieku, kiedy nie istniała żadna inna kardiologiczna instrumentalna metoda badań czy to na fundusz zdrowia, czy też prywatnie. Punktem zwrotnym w diagnostyce było wprowadzenie USG serca, które dziś można zrobić od ręki w każdym prywatnym gabinecie kardiologicznym. Od lat osiemdziesiątych to badanie stało się podstawowym badaniem kardiologii. Inne badania kardiologiczne obejmują cewnikowanie serca w tym koronarografię oraz inwazyjne diagnostyki wieńcowe. Dziś, aby dać kardiologowi najdokładniejszy, kompletny obraz możliwych chorób serca i opcji leczenia poszczególnych przypadków, należy wykonać szereg czynności. Należą do nich: wywiad, badanie fizykalne, EKG, dwudziestoczterogodzinne monitorowanie EKG. Oprócz tego kardiolog w Krakowie prywatnie wykona całodobowe monitorowanie ciśnienia krwi czy różne testy wysiłkowe. Kardiologia jako zawód medyczny jest stosunkowo młody i ciągle rozwijający się. Uzyskanie kwalifikacji w zakresie chorób wewnętrznych nie jest łatwo zdobyć, ponieważ każdy kardiolog musi być przygotowany do swojej pracy teoretycznie i manualnie. To bardzo trudne. Badań jest sporo, a chorób jeszcze więcej. Dlatego też jest to zawód medycyny tylko dla osób wybitnie uzdolnionych, którzy chcą pomagać ludziom chorym na serce.

Przykładowe techniki obrazowania kardiologicznego wymagają wieloletniego doświadczenia w badaniu setek tysięcy pacjentów , aby kardiolog mógł uzyskać odpowiednią biegłość w tych procedurach. Ale bardzo ważna jest także świadomość samego pacjenta na temat tego, w jaki sposób dbać o swoje serce. Nie można lekceważyć ponadto pierwszych objawów chorób, gdyż może to być tragiczne w skutkach. Zamiast czytać poradniki zamieszczone w nieprofesjonalnych źródłach lepiej jest udać się prywatnie do kardiologa.