Czym charakteryzują się najpopularniejsze szkodniki kukurydzy?

Kukurydza jest jednym z trudniejszych w uprawie zbóż. Atakowana jest ona przez wiele szkodników, które doprowadzają do całkowitego zniszczenia plonu. Wytępienie ich wszystkich jest trudne, choć możliwe dzięki wielu preparatom biologicznym i środkom chemicznym. Aby jednak wiedzieć, z jakim szkodnikiem ma się do czynienia, warto zapoznać się z ich charakterystycznym wyglądem i zachowaniem. Wówczas będzie można skutecznie zapobiec ich rozwojowi.

Który szkodnik jest najgroźniejszy dla kukurydzy?

popularne szkodniki kukurydzyPierwszym z popularnych szkodników kukurydzy jest omacnica prosowianka. Jest to motyl nocny o jasnożółtych bądź oliwkowobrązowych skrzydełkach przednich – tylne pozostają natomiast jasnoszare. Na obu parach skrzydeł widoczne są różne oznaczenia. Omacnica prosowianka składa białe, z czasem żółknące jaja na stosach. Charakterystyczną oznaką pojawienia się omacnicy prosowianki są poziome tunele na liściach, łodygach i wierzchach kukurydzy. Inne popularne szkodniki kukurydzy to stonki ziemniaczane. Mają kremową barwę skrzydeł z 10, pionowymi, czarnymi paskami. Są owalne, a ich pokarmem, jak sama nazwa wskazuje, są ziemniaki. Niemniej jednak zauważalne są również na kukurydzy – niszczą przede wszystkim liście i łodygi. Bardzo często na kukurydzy pojawia się towarzysz omacnicy prosowianki, czyli urazek kukurydziany. Są to czarne chrząszcze, które żywią się gnijącymi resztkami roślinnymi i to w nich składają też swoje jaja. Szkodnik niszczy przede wszystkim niedojrzałe rośliny, jednak może przenosić choroby na inne, zdrowe plony. Często jego obecność oznacza również przybycie groźniejszego szkodnika – omacnicy prosowianki. Z trzech wymienionych najpopularniejszych szkodników najgroźniejszym okazuje się właśnie omacnica. To ona niszczy największą część rośliny w najkrótszym czasie. Co więcej, potrafi składać bardzo dużo jaj, a sam owad przeżyje nawet całą zimę. Szkodnik będzie żerował do czasu, aż nie zniszczy wszystkich plonów lub sam nie zostanie wytępiony. Należy zatem uważnie kontrolować jego obecność.

Aby pozbyć się szkodników, stosuje się opryski oraz preparaty biologiczne. Drugie z nich są szczególnie wskazane. W przypadku stonki ziemniaczanej można zastosować nicienie, które zniszczą larwy szkodnika. Natomiast żeby pozbyć się urazka kukurydzianego, należy pamiętać, by regularnie oczyszczać pole z odpadków. Na omacnicę prosowiankę świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie kruszynka. Zaaplikowane larwy zaczną stopniowo ograniczać populacje szkodnika, aż w końcu same wyginą.