Dlaczego hydroizolacja łazienki jest ważna?

Izolacja przeciwwilgociowa jest niezwykle istotna w przypadku pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Ze względu na ryzyko wystąpienia awarii instalacji sanitarnej, warto zawczasu przygotować się na takie zdarzenie, oszczędzając sobie w przyszłości nerwów, kosztownych napraw, czy odszkodowań wobec zalanego sąsiada.

Hydroizolacja pomieszczeń o zwiększonej wilgotności

hydroizolacje pod kafelkiPoczątkowo łazienki i inne pomieszczenia o zwiększonej wilgotności izolowane były przy użyciu lamperii olejnych. Umieszczone ścianach i podłogach zapewniały ciągłość izolacji, zabezpieczając przed wpływem wilgoci także trudno dostępne miejsca, jak narożniki. Wraz ze wzrostem popularności płytek i kafelek ceramicznych zaczęto szukać innych metod izolacji przeciwwilgociowych. Obecnie najczęściej stosuje się folie budowlane w płynie lub specjalne szlamy. Decydując się na tego typu rozwiązania należy dodatkowo zaizolować specjalnymi taśmami krawędzie między ścianami i łączenie ścian z podłogą. Izolacji nie trzeba wykonywać na całej wysokości ściany – wystarczy, że będzie ona do wysokości, na której istnieje ryzyko zachlapania, na przykład w pobliżu zlewów, kranów, wanien, toalet i szczególnie kabin prysznicowych. Izolując łazienkę lub kuchnię należy także zabezpieczyć wszelkie otwory znajdujące się w ścianach i podłogach, na przykład te pod rury, wieszaki, wkręty. W tym celu można zastosować silikon. Hydroizolacje pod kafelki coraz częściej wykonywane są w nowoczesnym budownictwie kubaturowym i jednorodzinnym przez prywatnych inwestorów. Koszt wykonania takiej izolacji zależy od wielkości pomieszczenia, jednak nie jest szczególnie wysoki i mieści się w granicach kilkuset złotych. Nie należy jednak oszczędzać na jej wykonaniu, gdyż nieodpowiednio wykonana hydroizolacja może być przyczyną dużo kosztowniejszych i męczących napraw i remontów. Odpowiednie zabezpieczenie przeciwwilgociowe jest także ważne w przypadku pomieszczeń, w których ściana wykonana jest z płyt kartonowo – gipsowych, także tych zielonych o zwiększonej odporności na wilgoć. Płyty te pod wpływem wilgoci pęcznieją, czym mogą prowadzić do uszkodzeń tynku umieszczonego na nich, a w skrajnych przypadkach także ich samych.

Odpowiednio wykonana izolacja przeciwwilgociowa zabezpiecza ściany, konstrukcję budynku i sąsiadujące pomieszczenia przed szkodliwym działaniem wilgoci, jak korozja biologiczna – grzyby i pleśń, uszkodzenia konstrukcji, korozja elementów zbrojeniowych, zmniejszenie nośności i inne. Zawilgocenie konstrukcji nie musi być spowodowane wyłącznie awarią instalacji sanitarnej – ściany i podłoga łazienki narażone są na ciągłe działanie wody pochodzące między innymi od prysznica, czy pary wodnej podczas kąpieli.