Dobieramy odpowiednią pompę wody

Pompa wodna jest urządzeniem, które sprawdza się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli, o konstrukcjach jakie są przystosowane do konkretnego zadania. Z tego względu to właśnie przeznaczenie pompy wody powinno być głównym wyznacznikiem, na podstawie którego będziemy wybierać odpowiedni model. Warto wiedzieć także, na jakie inne kryteria powinniśmy zwracać uwagę.

Decydujemy się na odpowiednią pompę wody

pompy wody 12vNa rynku znajdziemy zarówno pompy ciśnieniowe, które umożliwiają pobieranie wody z różnych źródeł, jak i pompy zanurzeniowe, które służą do wypompowywania czystej albo brudnej wody. W kategorii pomp ciśnieniowych możemy wyróżnić pompy ogrodowe, głębinowe oraz hydrofory. Pompy ogrodowe zasilają urządzenia zraszające z alternatywnych źródeł zasilania. Możliwe jest wykorzystanie wody z deszczówki, beczki albo ze studni o głębokości do 8 metrów. Pompy głębinowe służą do pobierania wody o głębokości większej niż 8 metrów, jak na przykład studnie Model należy dobrać do głębokości i średnicy studni, w jakiej będzie wykorzystywana. Dobrym zakupem są pompy wody 12v. Natomiast hydrofory służą do pompowania wody czystej i wyróżniają się przede wszystkim automatyką działania. Załączają się one w sposób automatyczny w momencie, kiedy ciśnienie w zbiorniku urządzenia zaczyna maleć i automatycznie wyłącza w momencie osiągnięcia zadanego ciśnienia. Jest to rozwiązanie oszczędne, ponieważ w przypadku niewielkiego poboru wody taki hydrofor nie musi się stale załączać i generuje niższe zużycie energii. W odniesieniu do pomp zanurzeniowych wyróżnia się pompy do wody czystej, pompy do szamba oraz pompy do wody brudnej. Pompa do wody czystej służy do wypompowania wody bez zanieczyszczeń, doskonale sprawdza się na przykład w zalanych piwnicach albo w pralniach, a także do wymiany wody w oczkach wodnych albo małych basenach. Pompy do wody brudnej działają podobnie i mają zbliżone zastosowania, jednak nie są one tak wrażliwe na występowanie zanieczyszczeń w wodzie. Dzięki temu można usuwać wodę z wykopów czy placów budowy. Dostępne są także pompy do szamba, które są specjalnymi konstrukcjami przeznaczonymi do wypompowywania fekaliów.

Jak widać, na rynku dostępne są różne rodzaje pomp wodnych, których model powinien być dobrany w zależności od zapotrzebowania i sposobu jego wykorzystania. W takich przypadkach konieczne jest dobranie takich modeli, które będą zgodne z zastosowaniem oraz pod względem cech takich pomp wodnych. Jedną z nich jest wydajność, która mówi o maksymalnej ilości wody, jaką pompa jest w stanie przetransportować.