Dobre centra obróbcze

Zanim rozpocząłem pracę w firmie, miałem bardzo małe doświadczenie. Jeżeli chodzi o jakieś urządzenia i maszyny, to jedynie czasami pomagałem tacie lub wujkowi. Jednak pomyślałem, że jeżeli się chce, to można się wszystkiego nauczyć. Poza tym, na rozmowie o pracę dowiedziałem się, że będą przeprowadzane specjalistyczne szkolenia dla pracowników, co trochę mnie uspokoiło. Wiedziałem, że wszystkiego nauczę się na miejscu.

Maszyna do obrabiania 

centra obróbcze cnc do metaluNa początku po wejściu do pracy zobaczyłem centra obróbcze cnc do metalu i zastanawiałem się, w jakim celu używa się takiej maszyny. Dowiedziałem się, że jest to urządzenie umożliwiające wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Maszyna ta składa się z wielu narzędzi i wykonuje specjalistyczne zadania. Nie miałem pojęcia, że jedno urządzenie może zajmować się wierceniem, frezowaniem, rozwiercaniem i gwintowaniem. Przecież to ogromna oszczędność czasu. Dzięki temu czas potrzebny na wykonanie niezbędnych prac skraca się, a człowieka może wyręczyć maszyna. Maszyna ta posiada sterowanie przez system CNC. Jest to skrót od komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Takie sterowanie posiada mini komputer pozwalający na indywidualne zaprogramowanie według naszych potrzeb. Obróbka skrawania z centra obróbczego jest zdecydowanie krótsza niż przypadku innych urządzeń, dlatego wiedzie prym w skrawaniu. Można nazwać je taką maszyną do wszystkiego, ponieważ ma uniwersalne zastosowania wyręczające człowieka. Bylem zafascynowany tym urządzeniem, ciekawiłem się, w jaki sposób się je programuje, jak wygląda i na czym dokładnie polega. Dlatego ucieszyłem się, gdy dowiedziałem się, że będę miał szkolenie wprowadzające w działanie tego urządzenia. Musiałem się z nim zapoznać, ponieważ musiałem potrafić się nim posługiwać. Szkolenie było bardzo profesjonalne, prowadzone w sposób prosty i zrozumiały dla takiego laika jak ja. Wszystko opanowałem niezwykle szybko i już po dwóch dniach mogłem sam uruchamiać centrum obróbcze i wykonywać pierwsze prace.

Praca w firmie przynosiła mi wiele radości i każdego dnia przychodziłem do niej z uśmiechem na ustach. Centra obróbcze nie są już dla mnie nieznanym lądem. Opanowałem ich obsługę i jest ona dla mnie zrozumiała. Obsługa ta była intuicyjna, wystarczyło spróbować i bardzo szybko się człowiek uczył. Szef bardzo mnie chwalił i powiedział, że taki pracownik jak ja to dla nich skarb, bo widać u mnie takie prawdziwe zainteresowanie pracą. Tak też było, wszystko to pasjonowało mnie i chciałem się uczyć i więcej.