Fenomen ustawień Hellingera

Każdy z nas boryka się w swoim życiu z różnego rodzaju problemami. Gdy jesteśmy mali, martwimy się ocenami uzyskiwanymi w szkole oraz relacjami z rówieśnikami. Odczuwamy respekt przed rodzicami i przed tym, jak nas ocenią. Gdy wkraczamy w wiek dojrzewania, zaczynają się nie tylko pierwsze miłości, ale też konieczność dokonywania życiowych wyborów, które mogą zaważyć na naszej całej przyszłości, i dlatego należy dobrze je przemyśleć.

Jak działają ustawienia systemowe?

ustawienia hellingerowskieZ pewnością doskonale wiemy, jak trudną sytuacją jest ta, w której musimy zmierzyć się z pewnym problemem, znanym tylko nam. Poczucie pewnego osamotnienia i niezrozumienia ze strony otoczenia może być bardzo przygnębiające, a nawet prowadzić do poważniejszych kłopotów w sferze psychicznej i emocjonalnej. Często mamy potrzebę, by porozmawiać z kimś na temat naszych zmartwień i problemów, jednak nie zawsze znajdujemy zrozumienie. Coraz częściej mówi się za to o konieczności podejmowania terapii w podobnych przypadkach. Jeśli nie mamy przekonania co do jej klasycznych form lub nie potrafimy zbytnio otwierać się przed drugą osobą, może zainteresują nas ustawienia hellingerowskie. To specyficzny rodzaj terapii, opracowany przez niemieckiego psychoterapeutę Berta Hellingera. Ustawienia nazwane od jego nazwiska hellingerowskimi są pomocne zwłaszcza w sytuacjach, w których trudno dostrzec źródło problemu na pierwszy rzut oka. Jeśli interesują nas tego typu ustawienia, musimy zgłosić się do dobrego terapeuty. Kolejnym krokiem jest zwięzłe przedstawienie problemu, z którym się borykamy i który pragniemy rozwiązać. Może to być sytuacja w domu, w pracy czy relacja z partnerem. Po wypunktowaniu wszystkich trudności, z którymi mierzymy się w życiu, naszym zadaniem staje się ich zobrazowanie poprzez ustawienie się na przykład w konkretnym miejscu w danym pomieszczeniu. Druga osoba, na przykład terapeuta, odgrywa zaś rolę naszego partnera, rodzica, dziecka, czy też szefa. Dzięki takiemu ustawieniu, w którym niejako intuicyjnie wchodzimy w swoją rolę, możemy zdiagnozować, gdzie leży źródło naszego problemu. Wówczas jest dużo prościej z nim walczyć.

W dzisiejszych czasach dużo mówi się o konieczności podejmowania terapii w sytuacjach, w których czujemy, że nie radzimy sobie z problemami. Z drugiej strony stajemy się coraz bardziej zamknięci w sobie i trudno nam jest rozmawiać z bliskimi, a tym bardziej z psychoterapeutą. Możemy wówczas wypróbować nowej metody terapii – ustawień systemowych. Dzięki nim jesteśmy w stanie oddać nasze relacje rodzinne czy zawodowe i w ten sposób dotrzeć do źródła problemu.