Gromadzenie wody deszczowej

Gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej jest istotne z przynajmniej dwóch głównych powodów. Jeden z nich to aspekt ekonomiczny. Ceny za metr sześcienny wody rosną każdego roku i nic nie wskazuje na jakiekolwiek zmiany w tym temacie. Toteż wykorzystanie deszczówki to realna oszczędność na comiesięcznych rachunkach za wodę. W skali roku oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych. Innym powodem wykorzystywania deszczówki są względy proekologiczne. Mniejsze zużycie wody to jedno z podstawowych założeń ochrony naszej planety.

Do czego użyjemy wody deszczowej?

pojemniki na wodę deszczowąDo czego możemy wykorzystać wodę deszczową i w jaki sposób ją gromadzić? Deszczówka wykorzystywana jest głównie do prac ogrodowych. Każdy posiadacz ogrodu czy działki wie, że nasz klimat nie należy do wilgotnych, dlatego w sezonie letnim konieczne jest podlewanie naszych ogrodów. Czasem zdarza się, że podlania wymagają rośliny już wczesną wiosną, w sytuacji gdy zima była sucha, a dzięki minimalnym opadom śniegu ziemia nie zdążyła nagromadzić odpowiedniej ilości wody. Latem natomiast zdarzają się długie tygodnie bez kropli deszczu, co nie wpływa pozytywnie na naszą roślinność, a wysuszony i spalony słońcem trawnik straszy pustynnym krajobrazem. Konieczność podlewania roślinności potrafi poważnie wpłynąć na bieżące rachunki za wodę. Mimo obietnic rządu, że Polska stanie się drugą Irlandią (gdzie za wodę się nie płaci), w tym temacie raczej nie mamy na co liczyć. Warto zatem radzić sobie w inny sposób i zagospodarować wodę deszczową. Prócz prac w ogrodzie, pojemniki na wodę deszczową można z powodzeniem podłączyć do domowych instalacji i używać deszczówki do spłukiwania toalet lub robienia prania. W takim wypadku konieczna będzie dodatkowa instalacja, co warto zaplanować już na etapie projektu domu. W innym wypadku przerobienie istniejącej instalacji będzie generowało spore koszty, co nie zawsze okaże się opłacalne. Czym zatem kierować się wybierając pojemniki na wodę deszczową? Przede wszystkim realnym zapotrzebowaniem i możliwościami. Nie warto inwestować w ogromny zbiornik, w momencie, gdy powierzchnia dachu, z której odprowadzana będzie deszczówka jest niewielka.

Należy zwrócić także uwagę na materiał, z jakiego wyprodukowany jest pojemnik. Najlepiej sprawdza się tworzywo sztuczne, takie jak polietylen. Natomiast zbiorniki metalowe zdecydowanie pogarszają parametry wody. Do wyboru mamy pojemniki naziemne i podziemne. Te pierwsze mają pojemność już od 150-200 litrów. Podziemne natomiast to zbiorniki 1000-2000 litrów i więcej, z możliwością tworzenia modułów zwiększających powierzchnię. Na to, jaki model wybierzemy, wpływ ma kilka czynników, a wśród nich powierzchnia i zagospodarowanie działki, zapotrzebowanie i sposób użycia zebranej wody oraz oczywiście możliwości finansowe.