Inwestowanie w zabytkowe monety

Handel wymienny był znany nawet u ludów pierwotnych. Oznaką cywilizacji było wprowadzenie do obiegu kruszców, które wyznaczały wartość danej rzeczy. W starożytności handlowano na początku grudkami złota lub bursztynu. Jednak po pewnym czasie okazało się, że można zrobić wygodniejszą formę grudki złota w formie monety. Oczywiście w starożytności były one z czystego złota, następnie dodawano do nich domieszki innych metali, ale był to legalny środek płatniczy. Czy kolekcjonowanie takich zabytków się opłaca?

Kolekcjonowanie starych monet

stare monetyZacznijmy od tego, że nawet starożytne monety mogą być dość popularne, stąd ich cena jest niska. Jednak jeżeli mamy unikatowe stare monety, możemy liczyć na duży wzrost ich wartości na przestrzeni dekad. Jest to generalnie świetne zabezpieczenie swojej sytuacji majątkowej w dalekiej przyszłości. Stare monety zyskują dość jednostajnie, jeśli zmierzymy wzrost wartości inwestycji. Czy są jakieś zagrożenia? Czysto teoretycznie mogłoby się okazać, że ktoś znajdzie skrzynię ze skarbem, w której będą nasze monety, przez co straci ona na wartości. Jednak jest to założenie czysto teoretyczne, gdyż nie zdarza się, aby ilość danych monet zabytkowych zwiększała się. Raczej tendencja jest odwrotna. dzięki czemu moneta nie tylko zyskuje przez to, jaki ma wiek, ale również przez ich znikającą liczbę na rynku. Zdarzało się, że moneta kupiona za sto złotych osiągała wartość nawet dziesięciu tysięcy dolarów. Oczywiście mówię tutaj o cenach uśrednionych, ponieważ uwzględniam poziom inflacji. O takie monety trzeba tylko zadbać. Należy chować je w specjalnych pojemnikach, które są przeźroczyste. Dzięki temu nie trzeba ich wyjmować z nich w celu oglądania. Nie ma dostępu powietrza, a to sprawia, że srebro lub złoto nie pokrywa się żadnym nalotem. Trzeba wiedzieć, że w ten sposób najłatwiej jest uchronić monetę przed znakami upływu czasu. Monety mogą pochodzić z wielu okresów, zarówno starożytności, średniowiecza, zaborów lub dwudziestego wieku. Ich wartość nie zawsze zależy od ich wieku.

Wiele osób nie chce kolekcjonować monet, ponieważ wydaje im się, że trzeba być specjalistą w tej dziedzinie. Jednakże można się wszystkiego nauczyć w książkach, nawet to, jak odróżniać złoto od podróbek. Poza tym mamy ciekawy temat do kulturalnej rozmowy. Opowiadanie o monetach staje się ciekawsze kiedy mamy własną kolekcję i wiemy, ile wysiłku włożyliśmy w jej stworzenie. A po latach będzie to dobry fundusz emerytalny lub chorobowy. Warto to również tak traktować.