Jak pić whisky?

Whisky jest alkoholem, który upodobali sobie zarówno smakosze, jak i zupełni laicy. Ogromny zakres różnych rodzajów trunków pochodzących z Europy i Nowego Świata zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających koneserów tego alkoholu. Whisky została stworzona, aby cieszyć podniebienia pijących. Dostarcza ciekawych doznań dla wielu zmysłów. Najlepiej smakuje, kiedy spożywana jest w barach, gdzie towarzyszy jej odpowiednia atmosfera i grupa ludzi, cieszących się jej smakiem.

Dlaczego whisky wymaga stosowania odpowiednich akcesoriów?

akcesoria do whiskyWhisky uwielbia towarzystwo ludzi, którzy sącząc ten wyborny trunek prowadzą dyskusje, rozmowy w szerszym lub węższym gronie. Dlatego akcesoria do whisky są ważnym elementem każdego spotkania w barze. Ten trunek spożywa się w ciężkich szklankach zrobionych z grubego rżniętego szkła, wtedy najlepiej czuć ciężar w ręce. Whisky najczęściej pije się w temperaturze pokojowej oprócz niewielu wyjątków, które wymagają nawet zmrożenia. Jednak ciepła whisky najlepiej uwalnia aromat według fachowców. Jest jednak grupa wielbicieli tzw. whisky on the rock, czyli z kostkami lodu. Obecnie na rynku dostępne są specjalne kostki wykonane z metalu, które schładzają alkohol, ale jednocześnie nie rozwadniają go i nie zmieniają smaku. Jest to doskonały wynalazek, bardzo chwalony przez barmanów.  Oprócz metalowych kostek występują jeszcze kamienne,  dzięki którym stwierdzenie whisky on the rock nabiera dodatkowego wymiaru. Są to dodatkowe akcesoria, które można używać serwując alkohol. Whisky nie wymaga dodatkowych gadżetów podczas serwowania, najlepiej czyje się samotnie bez towarzystwa innych trunków.Wiadomo, że dobra markowa whisky single malt nie wymaga wspomagaczy i bluźnierstwem byłoby ich zastosowanie, te gorszego gatunku już można mieszać z różnymi dodatkami. Dlatego nie jest nieprawidłowością picie z dodatkiem coli, spritem czy innymi dodatkami. Każdy inaczej rozwija swoje smakowe doświadczenia i powoli kształtuje gust alkoholowy. Dlatego nie trzeba być radykałem, należy pozwolić ludziom dojrzewać do różnych decyzji. Whisky pije się ze szklanek, ale nie nalewa zbyt dużo. Przewidywana jest ilość 40 ml maksymalnie, tak by świadomie kontrolować ilość spożytego alkoholu.  

Im intensywniejsza barwa, tym dłużej whisky przebywała w beczce i leżakowała. Rodzaj beczki również ma niebagatelny wpływ na wygląd trunku. Przed spróbowaniem whisky warto ją powąchać. Dobry nos wyczuje wiele aromatów, które umykają podczas picia alkoholu. Dlatego mówi się, że picie whisky jest ucztą dla wielu zmysłów, które potrafi zaspokoić.