Jak szybko odzyskać VAT z zagranicy

Jestem przedsiębiorcą i prowadzę dużą firmę. Ostatnio w ramach współpracy wszedłem w spółkę z pewnym zagranicznym koncernem. W związku z tym podczas ostatnich kilku tygodni dużo podróżowałem. Jak można się domyślić spowodowało to z mojej strony wiele kosztów podróży i zakwaterowania w hotelach. Dowiedziałem się skądinąd, że w takiej sytuacji należy mi się zwrot zapłaconego za granicą VATu. Postanowiłem zaczerpnąć więcej informacji na ten temat. Do tej pory nie podróżowałem służbowo i nie wiedziałem jak wygląda załatwienie takiej sprawy.

Udało mi się szybko i sprawnie odzyskać VAT

szybkie odzyskanie vat z zagranicyAby uzyskać rzetelne i profesjonalne informacje na ten temat skontaktowałem się z prawnikiem, z którym moja firma współpracuje. Udałem się do niego na spotkanie i powiedziałem, że interesuje mnie szybkie odzyskanie vat z zagranicy. Dowiedziałem się, że istnieje taka możliwość. W dodatku w moim przypadku może mi być zwrócony nie tylko podatek VAT za zakwaterowanie w hotelu, ale także ten dotyczący kosztów paliwowych oraz kosztów płatnych dróg szybkiego ruchu i autostrad, a także zakupionych towarów i usług firmowych. Jest to zagwarantowane w przepisach dotyczących zabezpieczenia przed podwójnym opodatkowaniem. Termin składania takiego wniosku o zwrot podatku VAT zapłaconego za granicą upływa 30 września roku następnego, od dnia wystawienia faktury na firmę. Istnieje jednak możliwość szybszego złożenia wniosku jeżeli i tak wiemy, że w najbliższym czasie nie będziemy już więcej podróżować służbowo. Tak właśnie było w moim przypadku, dlatego zapytałem jak mógłbym złożyć taki wniosek. Dowiedziałem się, że w związku z ujednoliceniem prawa unijnego, ponieważ podróżowałem do krajów UE, nie mam już obowiązku rejestrowania się w zagranicznym urzędzie skarbowym. Wszystkie formalności mogę załatwić składając odpowiedni wniosek do polskiego urzędu skarbowego. Dużym ułatwieniem jest fakt, że można to zrobić w sposób elektroniczny za pomocą platformy ePUAP oraz kwalifikowanego podpisu elektronicznego. 

Dostałem od prawnika namiary na firmę, która zajmuje się pomocą w wypełnianiu takich wniosków i odzyskiwaniu podatku VAT zapłaconego za granicą dla polskich przedsiębiorców. Najpierw postanowiłem jednak spróbować sam wypełnić taki wniosek. Okazało się to bardzo proste. Do wniosku dołączyłem skany faktur, a następnie wysłałem do urzędu skarbowego. Urząd miał rozpatrzeć wniosek zgodnie z terminami ordynacji podatkowej. Jak się jednak okazało już po tygodniu dostałem zwrot zapłaconego zagranicą VATu na rachunek bankowy.