Jak ważne jest serwisowanie układów hydraulicznych?

Systemy hydrauliki siłowej to bardzo zaawansowane elementy, które pracują napędzając maszyny budowlane i maszyny w dużych zakładach przemysłowych. Na cały układ składa się wiele elementów, a z reguły nawet najprostsze systemy to przeplatanka wielu węży ciśnieniowych połączonych z siłownikami i rozdzielaczami. Dla osoby nie znającej się na temacie takie coś wygląda naprawdę skomplikowanie i dlatego nie każdy w przypadku awarii wie do końca co robić.

Regularny serwis hydrauliki siłowej sposobem na sprawną prace

hydraulika siłowa serwisAwaria hydrauliki w maszynie to najczęstsza przyczyna awarii całej maszyny. Jak zapewne wiemy każdy, kto prowadzi firmę w której pracują maszyny oparte na układach hydraulicznych zdaje sobie sprawę ile wynoszą koszty ich przestoju. Niezrealizowane kontrakty i zawalone terminy, to coś co śni się po nocach wielu osobom. Do tego dochodzą duże kary za niedotrzymanie warunków umowy. Aby temu przeciwdziałać powinniśmy robić co tylko się da, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji. W przypadku hydrauliki pomoże tylko i wyłącznie okresowy serwis. W takich układach jak hydraulika siłowa serwis wykonywany regularnie to jedyna możliwość zniwelowania możliwości wystąpienia awarii do minimum. Pracownicy warsztatu zajmującego się serwisem takich urządzeń dokładnie przeglądają każdy z jego elementów pod kątem jego zużycia. Sprawdza się szczelność i przetarcia na wężach, a także zużycie uszczelnień i powłoki siłowników. Jeśli występują jakieś nieszczelności, to należy taki siłownik wymienić i zregenerować. Kluczem do sukcesu jest to, żeby tego typu elementy były wymieniane lub naprawiane przed wystąpieniem awarii. Najlepiej jest wykonywać taki przegląd w okresie przejściowym, na przykład wprowadzając wszystkie koparki i ładowarki zimą do warsztatu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sprzęt nie zaskoczy nas podczas sezonu wytężonej pracy na budowie. Wiadomo, że wiele elementów, które jeszcze pewnie mogły by trochę pochodzić trzeba będzie wymienić intuicyjnie, wszystko dlatego, żeby nie popsuły się w środku sezonu.

Ważną rzeczą podczas serwisu sprzętu hydraulicznego jest dbanie o stan filtrów. Regularna wymiana na dobrej jakości filtry zabezpieczy nas przez nadmiernym zużyciem elementów układu powstałym na skutek pocierania drobnych elementów o powierzchnie urządzeń. Filtry wyłapują te drobiny i przechowują w sobie do czasu ich wymiany. Najlepiej jest stosować się do zaleceń producenta sprzętu w temacie wymiany niektórych podzespołów. Producenci na podstawie testów i doświadczeń wiedzą po jakim okresie najczęściej co się zużywa.