Jak zabezpieczyć przewody?

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie podczas korzystania z instalacji elektrycznej, bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przewodów. W ich przypadku zagrożeniem dla nich jest wilgoć, a także ostre krawędzie, które mogą skutkować ich przetarciem. Dlatego też właśnie tak często stosowane są obecnie dławice kablowe.

Czy gumowe przepusty kablowe są skuteczne?

szczelny przepust kablowy gumowyAby korzystanie z instalacji elektrycznej było w pełni bezpieczne, należy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu przewodów. Zagrożenie dla nich może stanowić zarówno wilgoć, jak również uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie widoczne w miejscach, gdzie przewody są poprowdzone przez ściany, czy tez obudowę urządzeń elektronicznych. To właśnie tam ostre krawędzie obudowy czy nierówne ściany mogą spowodować przerwanie przewodów, a w miejscach gdzie wiązka przewodów wychodzi na zewnątrz budynków, poważne zagrożenie stanowi wilgoć. Rozwiązaniem tego problemu jest szczelny przepust kablowy gumowy. Przepust kablowy, zwany także dławicą, to specjalna uszczelka wykona zazwyczaj z gumy, która ma za zadanie zabezpieczyć przewody, przed różnego rodzaju czynnikami mechanicznymi, jak i atmosferycznymi. Gumowa uszczelka jest także w stanie bardzo skutecznie zapobiegać nadmiernym ruchom przewodów, dzięki swoim właściwościom antypoślizgowym. Jest to bardzo ważne, gdyż ruchy przewodów mogą doprowadzić do ich wyrwania, czy też przełamania. Z przepustów kablowych warto korzystać zarówno w miejscu pracy, jak również iw domu, gdyż w obu tych miejscach kable są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Warto pamiętać jednak o tym, żeby dopasować odpowiednio rozmiar przepustu kablowego to tego, jak gruba jest wiązka przewodów. Przepust nie powinien być ani zbyt ciasny ab luźny, aby był w stanie w stu procentach spełniać swoje funkcje. Dodatkowo, bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość wykonania przepustu kablowego. Przepusty wykonane z tworzyw sztucznych, ze względu na niższa jakość wykonania, nie będą stanowić odpowiedniej ochrony. Dlatego też lepszym wyborem w tym przypadku będzie zakupienie przepustów wykonanych z gumy. Dzięki temu przepust taki nie będzie się wykruszał ani pękał, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo naszej instalacji elektrycznej.

Aby korzystanie z instalacji elektrycznej było bezproblemowe, warto pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Warto zastosować w tym celu dławice kablowe czyli uszczelki zabezpieczające wiązki przewodów gdy przechodzą one przez ściany. To właśnie tych miejscach są one najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia.