Jaka jest różnica między odzieżą roboczą, a ochronną?

W pracy na budowie lub innych zakładach pracy bardzo często istotne jest stosowanie odpowiedniej odzieży roboczej, lub ochronnej, mającej na celu zabezpieczenie pracownika przed różnymi niebezpieczeństwami oraz zwiększa komfort pracy.

Odzież robocza, czy ochronna?

odzież robocza bhpPojęcia odzież robocza i ochronna często błędnie stosowane są zmiennie. Odzież robocza stanowi przede wszystkim zabezpieczenie przed zniszczeniem lub zabrudzeniem prywatnej odzieży pracownika. Wybór odzieży roboczej powinien być oparty o specyfikę pracy, jaką wykonuje pracownik. Jej zastosowanie zależne jest także od warunków pracy, a także obowiązujących wymogów BHP. Pracodawca jest zobowiązany wydać odzież roboczą, gdy w związku z charakterem pracy odzież własna pracownika może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu. Najczęściej spotykana odzież robocza BHP to wszelkiego rodzaj koszulki, spodnie, koszule, fartuchy, bluzy, rękawiczki, nakrycia głowy, odzież jednorazowa i inne element garderoby, które mogą być potrzebne podczas określonej pracy. Odzież ochronna ma z kolei za zadanie – jak sama nazwa wskazuje – chronić użytkownika przed różnymi zagrożeniami związanymi z charakterem pracy. W zależności od rodzaju odzieży chroni ona przed zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, a także czynnikami atmosferycznymi i termicznymi. Ten typ ubioru jest niezbędny do wykonywania pracy – bez niego nie byłoby to możliwe, gdyż narażałoby pracownika na utratę zdrowia lub nawet życia. Odzież ochronna to najczęściej dodatkowe akcesoria, jak kaski, gogle, maski, okulary, ochraniacze lub rękawice ochronne. Elementy te uznawane są także za środki ochrony indywidualnej, chroniące przed zagrożeniami w miejscu pracy. Wśród obuwia także można wyróżnić robocze, jak i ochronne. Obuwie robocze nie posiada żadnych cech ochronnych i służy jedynie do noszenia w miejscu pracy. Buty ochronne z kolei mogą być dodatkowo wzmocnione stalowymi blaszkami w podeszwach lub także na czubkach palców. Najczęściej spotykane są one na wszelkiego rodzaju budowach. Właściwie odzież ochronna oraz robocza nie różnią się od siebie znacząco i każda z nich jest wymagana w niektórych zawodach. Należy mieć świadomość, że odzież ochronna, w przeciwieństwie do roboczej bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. 

Zarówno odzież robocza, jak i ochronna są bardzo ważne i powszechnie stosowane w różnych branżach – budowlanej, produkcyjnej, chemicznej. Pojęcia te są niestety często zamiennie stosowane, co niestety jest błędem. Warto znać różnicę pomiędzy danymi rodzajami odzieży i wiedzieć, które elementy bezpośrednio wpływają na zapewnienie bezpieczeństwa pracowników.