Jakich filamentów używać w domu?

Druk 3D to technologia polegająca na wytwarzaniu przedmiotów lub części mechanicznych przy pomocy specjalistycznego urządzenia, które wykonuje bryłę 3D w oparciu o projekt komputerowy. Ta forma produkcji i wytwarzania przedmiotów zdobywa coraz większą popularność, przede wszystkim przez wgląd na zaczną oszczędność czasu, w stosunku do tradycyjnych metod produkcji.

Jakie są zalety filamentów ABS i PLA?

filament abs i plaAby drukowanie 3D było możliwe konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie surowce służące do wydruku. Materiał ten, nazywany filamentem jest dostępny w kilku różnych formach, z których cześć jest dedykowana do tworzenia profesjonalnych projektów, a część do tych tworzonych w warunkach domowych. Do tych drugich należy filament abs i pla, czyli dwa filamenty, które są najszerzej dostępne i są najbezpieczniejszymi znanymi obecnie surowcami do druku 3D. Podczas „wydruku” danej bryły filament zostaje podgrzewany do ekstremalnie wysokich temperatur, dochodzących nawet do 300 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu, filament topi się, wytwarzając jednocześnie wiele związków chemicznych, które nie tylko mają nieprzyjemny zapach, ale także mogą być szkodliwe dla organizmu człowieka. Z tego też względu, większość profesjonalnych drukarek 3D jest wyposażonych w zamknięte komory robocze, dzięki który wydruk 3D jest bezpieczniejszy. Korzystanie z filamentów ABS i PLA jest zaś mniej uciążliwe – po pierwsze topią się one w znacznie niższych temperaturach głowicy drukarki, a  po drugie w ich składzie chemicznych znajduje się mniej związków chemicznych, które mogą w jakiś sposób wpływać na nasze zdrowie. Z tego też względu to właśnie te dwa filamenty są rekomendowane do tworzenia projektów 3D o zastosowaniach nieprofesjonalnych czy hobbystycznych – tańsze drukarki 3D nie posiadają bowiem oddzielnych, zamkniętych komór roboczych. Warto również podkreślić inne zalety tych filamentów – przede wszystkim dużą wytrzymałość tworzonych przy ich pomocy projektów, a także szeroką dostępność, także w większości stacjonarnych sklepów z artykułami biurowymi czy sprzętem RTV AGD. Dodatkowo, filamenty te, w szczególności PLA, poddają się obróbce cieplnej w tak wysokim stopniu, że można z nich tworzyć najbardziej skomplikowane, fantazyjne projekty.

Druk 3D może być świetną formą rozrywki i zabawy, szczególnie dla dzieci i nastolatków, gdyż doskonale rozwija ich kreatywność. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo podczas takiej formy wydruku – aby to zrobić, należy kupować filamenty które nie emitują szkodliwych związków chemicznych podczas topienia, a także są rekomendowane do użytku domowego.