Kaloryczne wersje ekogroszku

W naszych domach posiadamy najczęściej tradycyjne systemy grzewcze. Duży odsetek osób ogrzewa swoje domy przy użyciu drewna opałowego lub ewentualnie węgla. Trzeba jednak podkreślić, że nie są to jedyne materiały opałowe jakie można obecnie zakupić i zastosować w naszych domach. Często słyszy się o inwestowaniu w pellet drzewny, ekogroszek czy też brykiet torfowy. Z tych wszystkich, które zostały tutaj wymienione to jednak ekogroszek zaczyna przejawiać najciekawsze właściwości. W zasadzie materiał ten może w pełni zastąpić węgiel. 

Ogrzewanie polskim ekogroszkiem 

jaki ekogroszek najlepszyDla wielu osób jesień jest czasem gdy należy zacząć odwiedzać składy materiałów opałowych po to by zaopatrzyć się tam w węgiel. Niekiedy do domów kupowane jest też drewno opałowe, które może i jest nieco tańsze ale wymaga więcej pracy by przygotować je do spalania. Do składowania drewna trzeba też posiadać odpowiednią ilość miejsca. Natomiast od dłuższego czasu można w sprzedaży spotkać ekogroszek, który powstaje na bazie węgla. Różnice jednak są dość mocno zauważalne. Granulacja ekogroszku jest znacznie mniejsza. Granulki mają najczęściej średnicę nie przekraczającą 25 milimetrów. Wydawać się więc może, że spalanie tak drobnego materiału opałowego będzie dużym problemem. Jednak nowoczesne kotły grzewcze doskonale sobie z tym radzą. Mnóstwo osób zainteresowanych kupnem omawianego tutaj materiału opałowego pyta o to jaki ekogroszek najlepszy okaże się w przypadku ich domu. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak zdecydowanie warto pomyśleć o ekogroszku produkowanym w Polsce. Powstaje on bowiem z najlepszej jakości węgla. W związku z tym kaloryczność takiego ekogroszku jest na poziomie, który zbliżony jest do kaloryczności węgla. Może ona wynosić nawet 24 MJ/Kg. Dodatkowo ważne jest to by ekogroszek nie był wilgotny. Ten pochodzący od polskich producentów najczęściej cząsteczek wody zawiera bardzo mało. Dzięki temu nie będziemy uszkadzać naszych przewodów kominowych i zapobiegniemy osadzaniu się sadzy w kominie. 

Ogólnie rzecz biorąc ekogroszek jest w stanie skutecznie zastąpić węgiel. Z całą pewnością w dużym stopniu odczuje to nasz domowy budżet. Cena jednej tony ekogroszku wynosi obecnie mniej więcej tyle ile cena połowy tony węgla. Jeśli mamy wolne miejsce do składowania ekogroszku to warto pomyśleć o jego wcześniejszym zakupie. Najczęściej jest tak, że najniższe ceny za ten i inne materiały opałowe są na wiosnę. Po zakończonym sezonie grzewczym można natrafić na bardzo ciekawe promocje.