Kiedy potrzebna jest charakterystyka energetyczna budynku?

Niedawno odziedziczyłam po moich dziadkach mieszkanie. Było ono bardzo stare i zaniedbane, dlatego postanowiłam je przede wszystkim wyremontować. I to od podstaw. Zaczęłam od wymiany instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu. Elektryk, który wykonał dla mnie tą instalację polecił, że mogłabym teraz wykonać charakterystykę energetyczną lokalu. Powiedziałam, że zastanowię się nad tym i w razie czego dam mu znać. Tak naprawdę nie wiedziałam co to jest i postanowiłam się najpierw tego dowiedzieć.

Zleciłam charakterystykę energetyczną mieszkania

dobre świadectwo charakterystyki energetycznej - czy potrzebnePoszukiwania odpowiednich informacji na ten temat zaczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: dobre świadectwo charakterystyki energetycznej – czy potrzebne, i zaczęłam przeglądać wyniki. Dowiedziałam się, że świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu składa się z audytu energetycznego, który określa ile energii elektrycznej zużywa dane gospodarstwo oraz z pomiarów badających efektywność zużycia tej energii. Wykonanie takiej charakterystyki energetycznej jest bardzo ważne dla osób, która chcą ograniczyć koszt rachunków za prąd, a także chcą uzyskać pewność, że ich instalacje energetyczna jest bezpieczna i działa poprawnie. Przeczytałam także, że charakterystyka energetyczna jest wymagana w przypadku lokali przeznaczonych na wynajem oraz sprzedaż na podstawie umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego prawa własności. W innych przypadkach wydaje się zalecenie o jej wykonaniu, ale nie jest to nic obowiązkowego. Przeprowadzenie charakterystyki energetycznej kończy się wystawieniem certyfikatu energetycznego, który jest ważny przez 10 lat od momentu jego wystawienia, z zastrzeżeniem że w tym czasie nie mogą być wykonane żadne znaczące zmiany w instalacji elektrycznej. Do zmian takich zalicza się między innymi podłączenie nowego łącza lub wymiana okablowania w instalacji. Mimo iż wykonanie charakterystyki energetycznej mieszkania w moim przypadku nie jest obligowane przez prawo i tak zdecydowałam się ją wykonać.

Wszystko dla własnego bezpieczeństwa i uzyskania pewności, że wszystko działa jak należy. Wiadomo, że z czym jak z czym, ale z prądem nie ma żartów. Udało mi się znaleźć firmę, która wykonuje charakterystyki energetyczne budynków w bardzo przystępnej, niskiej cenie, a do tego posiada bardzo szybkie terminy. Już kilka dni później dostarczyłam im dokumenty niezbędne do wystawienia certyfikatu energetycznego. Po wykonaniu przez ich pracownika odpowiednich wymiarów, wyniki wraz z zaleceniami otrzymałam na drugi dzień.