Kontrola pracy kierowcy

Praca kierowcy należy do trudnych i niebezpiecznych zawodów. Wymaga odpowiednich predyspozycji i zaangażowania, szczególnie jeśli mówimy o kierowcach pracujących w transporcie międzynarodowym. Wykonywane przez nich zlecenia sprawiają, że bywają oni gośćmi we własnym domu a większość część życia spędzają za kierownicą i w szoferce. Dlatego też powinna być odpowiednio rozliczana, wynagradzana i objęta przepisami zapewniającymi bezpieczeństwo i godne warunki  realizacji podjętych zleceń. Wszystko to stara się zapewnić ustawa dotycząca normowania czasu pracy kierowcy.

Jak rozliczyć pracę kierowcy?

rozliczenie kierowcyJej podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko dla kierowcy, przewożonego ładunku i pasażerów ale również dla innych użytkowników drogi. Wszyscy bowiem doskonale zdajemy sobie sprawę z tego iż długi czas prowadzenia pojazdu negatywnie wpływa na refleks i zdolność postrzegania oraz czas reakcji. Z drugiej strony mamy również pracodawcę dla którego liczy się tez ekonomia i możliwość przewiezienia jak największej liczby towaru w jak najkrótszym czasie. No i oczywiście istnieje jeszcze aspekt trwałości przewożonych produktów. Dlatego doskonałym wyjściem okazało się wprowadzenie norm jazdy, przerw i odpoczynków obowiązujące we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ich przestrzeganie jest skrupulatnie kontrolowane przez określone służby i nawet niewielkie przekroczenia generują kosztowne kary sięgające nawet kilkunastu tysięcy euro. Powołane służby których celem jest kontrola i rozliczenie kierowcy wbrew pozorom mają na celu pomoc i ochronę kierowcy a nie karanie go. Chcą w ten sposób zmobilizować właścicieli firm transportowych do zatrudniania odpowiedniej liczby pracowników oraz zlecanie im pracy zgodnie z obowiązującymi normami a nie zmuszanie do ich przekraczania i kombinowania w różny sposób aby dowieźć zlecony transport na miejsce w określonym czasie. W czasie wykonywania kolejnych zleceń kierowca musi mieć zapewniony czas na odpoczynek, przerwę, zjedzenie posiłku w odpowiednich warunkach oraz relaks i wypoczynek. Tak właśnie powinna być zorganizowana trasa jego przejazdu za co odpowiada spedytor.

Nie należy zapominać o tym, że na całość transportu składa się nie tylko praca kierowcy ale również spedytora, załadowcy czy odbiorcy. Wszystkie te służby muszą ściśle z sobą współpracować bo tylko wówczas powstanie spokojna i bezpiecznie zorganizowana trasa przejazdu dla transportu. Kierowca tak naprawdę stanowi tylko jej niewielkie ogniwo, ale spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Bo gdy już wyruszy w trasę wszystko zależy w dużej mierze od niego samego.