Lampy led rozjaśniają świat

Od kiedy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku uruchomiono w Stanach Zjednoczonych produkcję diod elektroluminescencyjnych, czyli led, ten typ oświetlenia zaczął zdobywać świat. Przede wszystkim dzięki trzem niezaprzeczalnym zaletom: małemu poborowi prądu, mocy światła i niewielkim rozmiarom. Lampki ledowe wypierają tradycyjne żarówki zewsząd. Wydaje się, że najwolniej wkraczały w obszar gospodarstw domowych, gdzie dominuje tradycja i przyzwyczajenie.

Zastosowanie lamp ledowych

nowoczesna natynkowa lampa ledPierwsze zwiastuny ledowe pojawiały się w meblach, a konkretnie w szafach i pod szafkami kuchennymi. O ileż łatwiej jest znajdować potrzebny element garderoby w szafie, kiedy jej wnętrze oświetlone jest niewielkimi, łatwo mocowanymi lampkami led. Podobnie w kuchni, mocowane pod szafkami lampki znakomicie oświetlają blat kuchenny nie rażąc w oczy. Kolejnym etapem było wykorzystanie światła ledowego do celów dekoracyjnych. Głownie stosowane są tutaj taśmy i listwy oświetleniowe, umożliwiające wykonanie przeróżnych elementów dekoracyjnych wnętrz, ale również w otwartej przestrzeni. Dodatkową atrakcją jest emitowanie światła w naturalnych barwach czerwieni, pomarańczowej, żółtej, niebieskiej, białej i podczerwieni. Takie możliwości i zalety spowodowały dalszy rozwój i wykorzystanie tego typu oświetlenia. Lampki ledowe pojawiają w kształcie tradycyjnych żarówek, dzięki czemu mogą być wkręcane do tradycyjnych lamp, kinkietów i żyrandoli. Na rynku oświetleniowym jest również nowoczesna natynkowa lampa led. Lampa ta, prosta i surowa w formie, zwykle mocowana jest na suficie pomieszczeń mieszkalnych, biurowych lub handlowych. Ma kształt geometryczny, czyli prostokątną listwę, kwadratowy plafon, lub metalowa tuba. Jest niewrażliwa na częste włączanie i wyłączanie, przez co świetnie się sprawdza w takich pomieszczeniach, jak przedpokój, czy toaleta. Błyskawicznie osiąga 100% rozświetlenia. Możliwość bardzo szerokiego zastosowania takich lamp, a także obniżenie kosztów produkcji, a co za tym idzie ceny, spowodowały „wysyp” firm produkujących lampy ledowe.

Ten rodzaj oświetlenia można niewątpliwie zaliczyć do elementów sprzyjających ochronie środowiska i działaniom na rzecz poprawy warunków klimatycznych w kraju i na świecie. Niewielki pobór energii elektrycznej, niewysokiej mocy,  zaspokoi niewątpliwie producent energii eko-odnawialnej, więc można założyć, że przemysł oświetleniowy pójdzie w tym kierunku, a nasze mieszkania, biura i miejsca pracy oświetlać będziemy wyłącznie światłem ledowym. Warto zatem pomyśleć o odnowieniu domowego oświetlenia na nowy system energooszczędny.