Lekkie gazowe agregaty prądotwórcze

W trakcie pracy musieliśmy sobie radzić z najróżniejszymi trudnymi sytuacjami, szczególnie na wysuniętych patrolach, podczas których byliśmy zdani tylko na samych siebie. Najgorszym mankamentem podczas takich zadań był brak prądu i oświetlenia, który niejednokrotnie potrafił wywołać u całego oddziału dość duży dyskomfort. Jednak chcieliśmy zachować jak najwyższy poziom profesjonalizmu, więc postanowiliśmy zaopatrzyć się w agregaty prądotwórcze, których moglibyśmy używać w terenie.

Przenośne gazowe agregaty prądotwórcze

sprawdzone agregaty gazowe

Zwyczajowy problem z wszelkiego rodzaju agregatami był taki, iż były to urządzenia z reguły o dużych wymiarach i równie dużej wadze, bardzo nieporęczne do wożenia w samochodzie który miał z założenia poruszać się dość szybko. Rozstawienie takiego agregatu w obozie wymagałoby nakładu pracy co najmniej dwójki ludzi, którzy w tym czasie mogliby wykonywać inne zadania. Niemal zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, i dopiero gdy kolega pokazał nam sprawdzone agregaty gazowe o niskiej mocy i niewielkich wymiarach, byliśmy gotowi do niego wrócić. Gazowe agregaty, jak sama nazwa wskazuje, używały gazu ziemnego jako paliwa i miały mniejszą moc niż modele spalinowe. Były one jednak o wiele mniejsze i lżejsze, bardzo łatwe do transportu, a mimo niewielkich gabarytów miały całkiem imponującą wydajność. Przy standardowym trybie pracy, zużywały pięciolitrowy zbiornik gazu w sześć godzin, co było świetnym wynikiem. Mogły być bez problemu przewożone w samochodzie, gdyż najmniejszy model miał wymiary zbliżone do dużej walizki turystycznej i wagę o wiele mniejszą od standardowych modeli. Do zasilania lamp w terenie, tego typu agregaty były wręcz idealne, zwłaszcza że ich niewielka moc przekładała się również na zdecydowanie mniejszą głośność pracy, co jeszcze bardziej skłaniało nas do wybory właśnie tego rodzaju urządzenia. Wydajność gazowego agregatu oznaczała dłuższe jego działanie, a tym samym wydłużenie czasu, jaki mogliśmy spędzić w terenie bez konieczności zatankowania agregatu.

Ciekawszą funkcją egzemplarza który wybraliśmy do pracy był tryb hybrydowy, gdyż agregat ten mógł być zasilany również benzyną czy ropą, aczkolwiek było to przewidziane wyłącznie jako tryb awaryjny, gdyż użycie płynnego paliwa powodowało znacznie większe zużycie agregatu. Mimo to, był to świetny dodatek do urządzenia, który mógł nieraz okazać się zdecydowanie przydatny podczas braku gazu. Kolejną zaletą gazowych agregatów była ich zdecydowanie niska cena, niemal o połowę mniejsza niż koszt benzynowego urządzenia.