Najlepsze płytki ze starej cegły

Płytki cięte z cegieł porozbiórkowych były bardzo tanie, zdecydowanie mniej kosztowne niż jakiekolwiek inne płytki naścienne czy kafelki, przede wszystkim z powodu bardzo łatwego procesu ich wykonania. Większość płytek była bowiem cięta bezpośrednio z cegły, czasem tylko teksturowana tak by przypominać zewnętrzną część dowolnej cegły, i polerowana od wewnątrz w celu łatwiejszego montażu w wybranym miejscu.

Wytrzymałe płytki z cegły porozbiórkowej

trwałe płytki z cegły rozbiórkowejPłytki wykonane ze starych cegieł należały również do bardzo odpornych ozdób, będąc trwalszymi i odporniejszymi niż łatwe do uszkodzenia kafelki. Trwałe płytki z cegły rozbiórkowej były więc używane bardzo ekstensywnie we wszelkiego rodzaju lokalach gastronomicznych i użytkowych jako elementy wystroju, a w tej roli sprawdzały się zdecydowanie lepiej niż jakiekolwiek inne ozdoby. Zazwyczaj używane były w surowym stanie, gdyż wtedy zachowywały naturalny wygląd, zwłaszcza jeśli posiadały jakiekolwiek skazy produkcyjne czy naturalne uszkodzenia, aczkolwiek w celu lepszego zabezpieczenia przed uszkodzeniami mogły być również pokrywane lakierami czy ochronnymi preparatami. Niektóre cegły, zwłaszcza te wykonywane nowszymi technikami, były przerabiane w płytki lakierowane, zachowujące teksturę aczkolwiek mające niestandardowe kolory. Tego rodzaju ozdoby były kosztowniejsze niż podstawowe odmiany z surowych cegieł, choć również cieszyły się dużym zainteresowaniem. Najrzadziej spotykanym rodzajem płytek były te odmiany które były ręcznie upodabniane do autentycznych części ścian, mające nie tylko fakturę starej cegły, ale również wiele skaz i uszkodzeń, jakie powstawały na cegłach w nieotynkowanych ścianach. Takie płytki wykonywane były całkowicie ręcznie, zazwyczaj przez rzemieślników zajmujących się wykonywaniem takowych na zamówienie, i należały do najbardziej imponujących ozdób ściennych, tworzonych z materiałów porozbiórkowych. Mimo wyglądu, niejednokrotnie mogącego sugerować łatwość uszkodzenia, nadal były one bardzo trwałe i wytrzymałe, a raz zamontowane, służyły przez cały okres istnienia danego budynku, lub do czasu zmiany wystroju przez właściciela.

W porównaniu do płytek gipsowych czy nawet odlewanych z tworzyw sztucznych, ozdoby z cegieł były znacznie tańsze, a koszt wyłożenia nimi całego pomieszczenia był w dalszym ciągu bardzo przystępny dla wielu nabywców z mniejszym budżetem. Coraz częściej stawały się one więc częścią ofert sklepów budowlanych oraz marketów sprzedających elementy wykończeniowe najróżniejszego rodzaju.