Nerwica lękowa – Jak wyleczyć?

Wiele dużych miast w Polsce słynie z szybkiego trybu życia. Nie bez powodu mówi się, że w większych miastach czas płynie szybciej. Nadmiar pracy, obowiązków oraz niezdrowe odżywianie może powodować u nas nadmiar kortyzolu (hormonu stresu), który nierzadko sieje spustoszenie w organizmie i zaburza pracę wielu układów i narządów, w tym układu nerwowego. 

Profesjonalna terapia w Warszawie

profesjonalne leczenie nerwicy lękowej w WarszawieZ ostatnich badań i statystyk wynika, że na zaburzenia i choroby psychiczne cierpi ponad dziesięć procent całego społeczeństwa Polski. Wiele osób ukrywa swoje dolegliwości ze względu na wstyd i w obawie przed oceną innych. Tłumienie uczuć i emocji może znacząco wpłynąć na pogorszenie stanu psychicznego i koło się zamyka. Jak objawia się nerwica lękowa? Osoby chore na tą chorobę zwykle są bardzo bojaźliwi, irracjonalnie reagują na sytuacje, które nie powinny normalnie powodować lęku. Może to dotyczyć konkretnej sfery życia, np. strach o życie dzieci. W efekcie chorzy nadmiernie kontrolują swoje dzieci, nie puszczają na wycieczki szkolne i najchętniej zamknęłyby je pod kloszem. Gdy dziecko oddala się bez nich, wpadają w panikę. Nerwica lękowa może dotyczyć różnych sfer życia, a nawet większą część z nich. Profesjonalne leczenie nerwicy lękowej w Warszawie polega przede wszystkim na farmakoterapii i psychoterapii. Farmakoterapia polega na przyjmowaniu przez pacjenta leków z grupy SSRI oraz przeciwlękowych. Na efekty trzeba czekać zwykle od dwóch do czterech tygodni. Psychoterapia polega na właściwym ukierunkowaniu myśli oraz wypracowanie właściwego sposobu radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Terapeuta na pierwszych spotkaniach zbiera dokładny wywiad od pacjenta na temat całego jego życia, skupiając się na dzieciństwie, relacji z rodzicami i okresie dojrzewania. Po wywiadzie dobiera indywidualnie metodę terapii, która będzie najwłaściwsza dla konkretnego pacjenta. Najważniejsza w całym procesie leczenia jest silna wola pacjenta. Musi on systematycznie przyjmować leki oraz stosować się do zaleceń terapeuty, oraz odpowiadać szczerze, na często intymne, wstydliwe pytania.

Podczas leczenia, pacjent najwięcej czasu poświęca psychoterapii. Jednym z kluczowych jej elementów jest dobra relacja z samym terapeutą. Jeśli od samego początku terapeuta wzbudza niechęć i właściwie rozmowa się nie klei, warto poszukać innego specjalisty. Współpraca z niewłaściwym terapeutą może nie przynieść efektów, a późniejsze leczenie u innego specjalisty będzie skutkowało powtórzeniem całego etapu terapii, jaki pacjent przepracował u poprzedniego.