Niezapomniane wyjazdy integracyjne

Kiedy rozmawiam ze znajomymi na temat działań ich pracodawców podejmowanych w celu zacieśnienia więzi w zespole pracowników bardzo często w odpowiedzi słyszę, że u niech w pracy od dawna nic nie dzieje się w tym kierunku. Za każdym razem jestem tym tak samo zaskoczony, ponieważ żyjemy w czasach, kiedy utrata pracownika jest dużym problemem dla pracodawcy, który może i znajdzie chętnych na dane stanowisko, ale mało prawdopodobne, że będą to ludzie z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami.

Wyjątkowa impreza integracyjna nad jeziorem

wyjątkowe imprezy integracyjne nad jezioremNa szczęście w przedsiębiorstwie, w którym pracuję podejście do sprawy poczucia wspólnoty wśród pracowników jest zupełnie inne i mogłoby być wzorem do naładowania przez inne spółki. W naszej firmie tradycją stało się, że każdego roku organizowane są wyjątkowe imprezy integracyjne nad jeziorem, które trwają zazwyczaj trzy lub cztery dni, a pracownicy mogą odpocząć i skorzystać z licznych atrakcji związanych z wodą i okolicznymi terenami. Wybór miejsca wiąże się z zamiłowaniem naszego prezesa do wszystkiego, co jest związane z jeziorami i wodą, ale jego osobiste zaangażowanie sprawia, że podczas wyjazdu każdy może znaleźć coś dla siebie. Wynajmujemy zazwyczaj cały ośrodek wczasowy, a do naszej dyspozycji są łódki i sprzęt wędkarski, a dzień przed wyjazdem organizowany jest turniej wędkarski o puchar prezesa. Oczywiście nie każdy musi spędzać czas na wędkowaniu i zamiast tego może wybrać żaglówkę lub po prostu popływać, a jeśli nie jest miłośnikiem sportów wodnych, co zdarza się w naszej firmie rzadko, może wybrać się na przejażdżkę rowerem, które także są przekazane do naszej dyspozycji. Od dwóch lata stworzyliśmy też kilka drużyn wewnątrz firmy i gramy mecze w siatkówkę i badmintona. Podczas trwania naszego wyjazdu integracyjnego każdego wieczora jest też muzyka i ognisko, dzięki czemu wszyscy możemy razem spędzić czas. Jest to też okazja do podzielenia się przeżyciami z całego dnia, który nigdy nie brakuje biorąc pod uwagę charakter ludzi z naszego zespołu i ilość atrakcji, z których możemy korzystać.

Chociaż imprezy integracyjne nie są w naszej firmie obowiązkowe, to przez cały rok pracownicy nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu i rzadko kiedy ktoś z niego rezygnuje bez bardzo wyraźnego powodu osobistego. Taka forma imprez integracyjnych bardzo dobrze się sprawdza, pozwala na poznanie przełożonych i kolegów z zespołu z zupełnie innej strony, dzięki czemu w firmie pracuje bardzo rodzinna atmosfera, nie ma wewnętrznych przepychanek, a cały zespół stara się osiągnąć wspólny cel, jakim jest rozwój naszej kilkunastoosobowej firmy.