Niezawodna suwnica specjalna

 

W przedsiębiorstwach przemysłowych różnych branż w celu zapewnienia ciągłości stosuje się różnorodne środki transportu wewnętrznego. Są to przede wszystkim wszelkie odmiany przenośników taśmowych, łańcuchowych oraz innych. Wykorzystuje się również wózki widłowe, żurawie i dźwigi. Bardzo dobrym rozwiązaniem do szybkiego przeładunku oraz dostarczania materiałów na stanowiska pracy są wszelkiego rodzaju suwnice pomostowe i bramowe.

Budowa i warianty suwnic

suwnice specjalneSuwnica to specjalistyczne urządzenie służące do przenoszenia ładunków wielkogabarytowych o dużym ciężarze. Ich zadaniem jest również precyzyjne manipulowanie ładunkiem w celu dostarczenia w ściśle określone miejsce. W przemyśle produkcyjnym i przedsiębiorstwach magazynowych wykorzystywane są dwa podstawowe rodzaje suwnic. Mowa tu o urządzeniach pomostowych i bramowych. Różnią się one budową i miejscem zastosowania. W przypadku suwnic pomostowych są one instalowane przede wszystkim wewnątrz hal produkcyjnych. Ich ogromną zaletą jest przenoszenie ładunków ponad powierzchnią hali co nie koliduje z ruchem naziemnym. W zależności od wymaganego udźwigu suwnicy producenci oferują modele jedno dźwigarowe o mniejszych parametrach. Do unoszenia bardzo ciężkich ładunków wykorzystywane są suwnice dwu dźwigarowe. Dźwigary tworzą tzw. most suwnicy pomostowe rozpostarty pomiędzy dwoma czołownicami, które są zaopatrzone we własny napęd elektryczny oraz system kół jezdnych. Konstrukcja samojezdnej suwnicy porusza się po specjalnie przygotowanym torowisku montowanym na konstrukcji nośnej hali lub na specjalnie przygotowanym rusztowania stalowym. Rodzajem suwnicy, której używa się na zewnętrznych placach magazynowych i przeładunkowych przedsiębiorstw jest suwnica bramowa. Jest to rodzaj również samojezdnego urządzenia poruszającego się po torowisku ułożonym na podłożu. Suwnice bramowe mogą również posiadać jeden lub dwa dźwigary. Ich cechą charakterystyczną jest kształt bramy skąd wzięła się nazwa urządzenia. Bardzo często istnieje potrzeba zaopatrzenia przedsiębiorstwa w suwnice specjalne. Są to zarówno modele pomostowe i bramowe zaopatrzone w specjalne dobrany do potrzeb system podnoszący. Chodzi o dokładne jego dostosowanie do przenoszonych ładunków. Specjalnie zaprojektowane i wykonane suwnice dają możliwość sprawnej pracy w ekstremalnych warunkach podwyższonej temperatury, wilgotności, w strefach zagrożonych wybuchem, w silnym zapaleniu czy w środowisku substancji chemicznych.

Wszystkie suwnice wymagają sprawnego systemu sterowania ich wszystkimi częściami ruchomymi. Chodzi o ruch wzdłużny po torowisku oraz o sterowanie ruchami poprzecznymi cięgnika i pionowymi ruchami zawiesi. Wykorzystuje się do tego fale radiowe, sterowniki przewodowe w postaci skrzynek. Sterować suwnicą można również w tradycyjny sposób z kabiny operatora.