Nowoczesne nawożenie w rolnictwie

Plony rolnicze, czyli coś, co spożywa każdy z nas zależą w dużej mierze od jakości gleby, na jakiej są uprawiane. Każdy, kto zna się na uprawie roślin wie, że rośliny oprócz wody i słońca do swojego wzrostu potrzebują także składników mineralnych, które znajdują się w glebie. Te składniki pochodzą głównie z rozkładu roślin i organizmów, które w tej glebie występują. Rośliny z nich korzystają oczywiście do czasu dopóki one tam są.

Zastosowanie rolniczych nawozów wapniowych

rolnicze nawozy wapnioweNajwiększym problemem rolnictwa jest wyjałowienie ziemi. Rolnicy uprawiają uprawiają praktycznie te same pola i korzystają z nich w sposób jak najwydajniejszy. W konsekwencji hodowane rośliny wchłaniają wszystkie substancje odżywcze w glebie pozostawiając w niej znikomą ilość składników. Dawniej po pewnym okresie eksploatacji pozostawiano ziemię ugorem, aż porosła roślinnością i zaorywano ją, w celu wzbogacenia jej jakości. Obecnie przy zwiększeniu wydajności produkcji rolnej byłoby to stratą czasu. Zamiast tego nawozi się sztucznie ziemię dostarczając jej potrzebnych składników mineralnych i to na dodatek takich jakie będą potrzebne danej uprawie. Wszelkiego rodzaju rolnicze nawozy wapniowe wzbogacają glebę o wapń i inne składniki w celu poprawienia jej jakości. Dobrze nawożona gleba, to źródło sukcesu rolnika. Na takim gruncie uprawy są dużo większe niż na takim, który zostanie pozostawiony samym sobie. Oczywiście gleba ma zdolność samoregeneracji, ale nawozy znacznie przyspieszają ten proces. Co więcej, dzięki wcześniejszej analizie składu gleby, którą dokonuje się w laboratoriach chemicznych wyspecjalizowanych w tym zakresie można tak dopasować nawozy, aby gleba była ukierunkowana na konkretny typ rośliny. W niektórych przypadkach można na przykład ją tak wzbogacić, aby była przyjazna dla naszych upraw, ale na przykład nie dla chwastów, co dodatkowo zaoszczędzi man roboty przy stosowaniu pestycydów zwalczających chwasty.

Mimo, że to wszystko co mówię wydaje się jak z filmów science-fiction, to dzieje się to we współczesnym rolnictwie już teraz. Ludzie, którzy kojarzą wieś jako tą sprzed kilku dekad mocno by się zdziwili będąc w tym miejscu i obserwując co się dzieje. Technologia jak widać poszła do przodu nie tylko w mieście. Także wsie coś z tej technologii wynoszą. Jest to miara współczesnych czasów, a ten kto szybciej się do niej dostosuje odniesie sukces. Od dawna wiadomo, że nawozy zwiększają wydajność plonów, a teraz dodatkowo wiemy już prawie dokładnie w jakim zakresie i jak bardzo.