Nowoczesne opryskiwacze w rolnictwie

Profesjonalna uprawa roślin wiąże się z wieloma czynnościami pielęgnacyjnymi, o których trzeba pamiętać. Jeśli chcemy cieszyć się dużymi zbiorami, trzeba liczyć się także ze sporym nakładem pracy. Nawadnianie, walka z chwastami, ochrona przed szkodnikami oraz regularne nawożenie zapewnią nam wysokie plony, a więc i wysoki zarobek. Ze względu na ogromny nakład pracy, jaki trzeba włożyć w utrzymanie uprawy, rolnicy od wieków szukają udogodnień i wyręczają się coraz to bardziej specjalistycznymi maszynami.

Rodzaje i wykorzystanie opryskiwaczy

opryskiwacze polowe zawieszaneTechnologia w rolnictwie oraz coraz większe zautomatyzowanie bardzo szybko posuwają się do przodu. Obecnie większość prac, które jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz wykonywało się ręcznie, wykonywanych jest przez bardziej lub mniej zautomatyzowane urządzenia i maszyny. Jednym z takich przykładów jest stosowanie oprysków, które teraz wykonują za nas opryskiwacze polowe zawieszane, zaczepiane lub nawet samojezdne. Opryskiwanie roślin uprawnych to nieodzowny element ich pielęgnacji i konieczność, jeśli chcemy móc cieszyć się wysokim plonem. Do oprysków, w zależności od konieczności, stosuje się preparaty ochronne, mające za zadanie ograniczyć rozwój chwastów oraz chronić roślinę przed szkodnikami. Inna forma oprysków to środki lecznicze pomagające w leczeniu ewentualnych chorób. Jeszcze inne to po prostu nawozy, mające za zadanie maksymalizować wzrost i wydajność rośliny. Opryski stosowane są równie często na polach uprawnych, jak i w sadach, a nawet w ogrodach. W zależności od miejsca, na jakim będzie pracował opryskiwacz należy wybrać najbardziej odpowiedni typ maszyny. Do pracy na polu uprawnym używane są opryskiwacze polowe zawieszane oraz zaczepiane, czyli ciągnione. Najbardziej nowoczesne są jednak modele samojezdne, które do swojej pracy nie potrzebują ciągnika, ponieważ maszyna ta sama w sobie jest w pełni samowystarczalną jednostką z napędem i układem kierowniczym oraz najczęściej dwoma osiami skrętnymi. Wśród opryskiwaczy na szczególną uwagę zasługują także modele specjalistyczne, które projektuje się i wykonuje na specjalne zamówienie inwestora.

Do stosowanie oprysków w sadzie wykorzystuje się opryskiwacze sadownicze, które posiadają pionową szczelinę wylotową, dzięki czemu sprawdzają się w opryskiwaniu nawet wysokich partii drzew i krzewów. W użytku są także proste lub nieco bardziej nowoczesne opryskiwacze ogrodowe, wśród których wyróżniamy zarówno modele ręczne ciśnieniowe, jak i modele zasilane akumulatorowo lun spalinowo.