Odkurzacze w zakładach przemysłowych

Każdy zakład przemysłowy wymaga regularnego i gruntownego czyszczenia. Zwłaszcza hale produkcyjne, na których wytwarza się skomplikowane urządzenia wymagające precyzyjnego montażu, nie mogą być narażone na unoszące się w powietrzu pyły i zanieczyszczenia. Mogłyby one utrudnić pracę lub negatywnie wpłynąć na przyszłe działanie, lub użytkowanie produktów. Dlatego też, do ich sprzątania stosuje się specjalistyczne odkurzacze, które pozwalają na utrzymanie czystości nawet na dużych powierzchniach produkcyjnych.

Zastosowanie odkurzaczy w różnych gałęziach przemysłu

odkurzacze przemysłoweWyposażeniem niemal każdego przedsiębiorstwa, o którym większość osób nie wie, są specjalne odkurzacze przemysłowe. Ich konstrukcja różni się znacząco od znanych z domów urządzeń. Niewielkie, przenośne maszyny nie sprawdziłyby się na dużych powierzchniach, a dodatkowo nie są przystosowane do zbierania wielu rodzajów odpadów, które powstają przy produkcji. Tak więc najczęściej używanymi odkurzaczami w takich przypadkach, są jednostki stacjonarne, montowane zazwyczaj w osobnych pomieszczeniach. Podłączone są do systemu rur znajdujących się na przykład w ścianach, dzięki czemu wystarczy jedynie podpiąć przewód ssący w odpowiednim pomieszczeniu. Charakteryzują się też o wiele większą mocą niż jakikolwiek odkurzacz domowy. Jest to spowodowane nie tylko dużą odległością pomiędzy zbiornikiem a odkurzanymi powierzchniami, ale też dostosowaniem do zbierania materiałów o różnej wadze i gęstości. Służą bowiem nie tylko do wciągania sypkich odpadów produkcyjnych, ale też cieczy, których skład może zawierać nie tylko wodę, ale też na przykład oleje. Wyposażone więc muszą być nie tylko w silniki o odpowiedniej mocy, ale również wytrzymałe i solidne filtry, które nie pozwolą na zatarcie mechanizmu, ani wydostanie się często szkodliwej zawartość na zewnątrz zbiornika. Opróżnianie go, wykonywane jest przez specjalizujące się w tym firmy, które następnie przeznaczają odpady do utylizacji.

Odkurzacz przemysłowy jest najważniejszym urządzeniem służącym do oczyszczania przestrzeni hal produkcyjnych. Wytwarzane w nich artykuły nie mogą być narażone na działanie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Mogłyby one nie tylko przyczynić się do wadliwego działania wyrobu, ale też nieodwracalnie uszkodzić go lub nawet zagrozić zdrowiu użytkowników. Dlatego też tak ważne jest stosowanie odpowiednich urządzeń, których budowa zapewnia łatwy dostęp do całej sprzątanej powierzchni i jest przystosowana do wciągania substancji o różnej wadze i gęstości.