Popręg dla konia powinien być elastyczny

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że sport to zdrowie. Codzienny ruch pozwala nam utrzymać dobrą kondycję, sylwetkę i wprawia nas w dobry nastrój. Są różne rodzaje dyscyplin sportowych, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie. Niektórzy lubią grać w piłkę nożną, inni regularnie chodzą na basen lub biegają w parku. Jedną z ciekawszych dyscyplin sportowych z długimi tradycjami jest jazda konna.

Popręg skórzany ważnym elementem uprzęży

elastyczny popręg skórzanyNaukę jazdy konnej możemy zacząć już w bardzo młodym wieku. Stadniny i szkółki jeździeckie organizują specjalne lekcje i zajęcia dla dzieci, które oswajają się z koniem, uczą się go karmić, czyścić i siodłać oraz utrzymywać się na jego grzbiecie. Bardzo ważne jest poznanie wszystkich części uprzęży dla konia, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli nad nim panować i prawidłowo jeździć. Przykładowo, elastyczny popręg skórzany powinien być tak założony, by nie krępował ruchów zwierzęcia. Jest to bardzo ważny element uprzęży, gdyż za jego pomocą sterujemy ruchami konia i przekazujemy mu swoje polecenia. Jeśli zwierzę nie będzie się czuło swobodnie w założonym popręgu skórzanym, bardzo prawdopodobne jest, iż przestanie nas słuchać. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową technikę siodłania konia i zakładania popręgu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak należy to zrobić, zawsze możemy poprosić o pomoc instruktora jazdy, naszego opiekuna podczas zajęć lub inną osobę doświadczoną, która wie, jak powinno się wiązać popręg. Jest to kluczowe zwłaszcza, gdy wybieramy się w teren. Jesteśmy tam zdani tylko na siebie i na dobrą współpracę ze zwierzęciem. Jeśli podczas takiej wyprawy okaże się, że coś jest nie tak, popręg został założony źle lub siodło jest za luźne, możemy liczyć jedynie na swoje umiejętności. Dlatego właśnie wyprawy w teren polecane są bardziej doświadczonym jeźdźcom, którzy dobrze poznali już wszystkie techniki i wiedzą jak reagować w nietypowych sytuacjach. Popręg jest elementem wyposażenia, który otrzymujemy od stadniny lub szkółki jeździeckiej, i tam właśnie powinniśmy nauczyć się, jak prawidłowo go zakładać, tak byśmy czuli się komfortowo podczas jazdy.

Elastyczny popręg to element uprzęży konia, który uczymy się zakładać i wiązać już podczas pierwszych lekcji nauki jazdy konnej. Jest to kluczowa umiejętność, która pozwoli nam nawiązać relację ze zwierzęciem podczas jazdy. Koń będzie nam posłuszny, jeśli prawidłowo założymy i zawiążemy popręg oraz delikatnie, lecz stanowczo będziemy wydawać polecenia naszemu zwierzęciu.