Rama do obrazu drewniana czy plastikowa?

Nie od dziś wiadomo, że przepiękne malowidła mogą powstać wszędzie – niezależnie od podłoża, techniki malarskiej i wykorzystanych produktów. W końcu obrazy malowane na ścianach jaskiń czy na sklepieniach przetrwały do dziś i można podziwiać każdy detal rysunku. Obecnie są dostępne na sklepowych półkach specjalne płótna i krosna malarskie, które pomagają w rysowaniu oraz ramy dopełniające obraz. Należy tylko wiedzieć, które obramowania wybrać.

Czym sugerować się przy wyborze ram malarskich?

ramy malarskie do obrazuJeżeli odkryliśmy w sobie talent do malowania profesjonalnego malowania farbami i chcemy powiesić nasze dzieło, powinniśmy widzieć w jakie ramy malarskie do obrazu najlepiej je włożyć. Jeżeli chodzi o sam budulec, z pewnością piękne drewniane ramy nadają klasycznego i bardzo eleganckiego wyglądu. Dla każdego obrazu historycznego, który uda się nam zakupić lub namalować dobrze będzie pasowała rama w ciemnych kolorach. Dodatkowym wykończeniem będą pozłacane elementy, które będą komponowały się w połączeniu z ciemnymi kolorami widniejącymi na obrazie. Zazwyczaj sam obraz jest bardzo bogato namalowany i nie można odmówić autorowi malunku skąpego wyboru koloru, dlatego najlepiej by było, gdyby ramy były jak najbardziej brązowe. Jeżeli oprawiamy obraz namalowany dowolną techniką i z zastosowaniem farb olejnych wtedy przydadzą się proste, srebrne ramy, które nie będą zbytnio odwracały uwagi od obrazu, tylko dopełnią namalowany obraz. Istnieją także ramy zapoczątkowane przez Guggenheima, nowojorskiego malarza, które są bardzo grube. Ich duże gabaryty nadają solidności wykonania i uczucia, że rama wcale nie przytłacza, a dokładnie wypełnia obraz utrzymując go. Rama profilowana także nadaje się do obrazów stworzonych za pomocą farby olejnej. Ramy malarskie, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do obrazów, ale dla zdjęć i rysunków zrobionych za pomocą ołówka lub kredek również istnieją ramki. Niekiedy można pokusić się o zamontowanie obrazka w ramę z użyciem wkładki passe-partout. Jest to kartonowa ramka optycznie pomniejszająca obraz, lecz nadająca dodatkowe wymiaru i szlachetności.

Wybór odpowiednich ram do obrazu nie musi być wyzwaniem. Wystarczy wiedzieć jak można zamontować płótno lub krosno do obramowania i dobrać odpowiedni kolor ramy. Obraz ma się dobrze prezentować zarówno w muzeum, jak i w domowym salonie, dlatego ważne jest żeby ramy nie były przytłaczające i niedobrane kolorystycznie. Dlatego należy mieć wyczucie smaku i nie obramowywać dzieł sztuki w nowoczesne formy.