Rodzaje i wykorzystanie opakowań

Ekologiczne trendy i dbałość o środowisko wkroczyły z rozmachem do różnych dziedzin przemysłu. Wraz z tymi tendencjami zaczęliśmy przywiązywać uwagę do wielu istotnych kwestii – na przykład do sposobu pakowania. Pudełka kartonowe świetnie wpisują się w te ekologiczne kierunki działania. Z wielu możliwości w tym zakresie skorzystały różne gałęzie przemysłu.

Specyfika i wykorzystanie opakowań kartonowych

produkcja opakowań kartonowychSposób pakowania istotny jest na każdym etapie działalności produkcyjnej i handlowej. Odpowiedniego zabezpieczenia wymagają produkty przechowywane i magazynowane, jeszcze przed dostarczeniem do klienta. Z kolei w bezpośrednim już kontakcie z klientem, szczególnie w przypadku towarów ekskluzywnych, niezwykle istotna jest sama estetyka opakowania i jego trwałość. Produkcja opakowań kartonowych obejmuje opakowania rozmaitej wielkości, wykonane w różnych formach i kolorach. Do najpopularniejszych należą pudełka klapowe oraz fasonowe. Najważniejsze, aby opakowanie spełniało wszystkie swoje funkcje – powinno stanowić solidne zabezpieczenie, chroniąc przechowywane produkty przed uszkodzeniem mechanicznym i wilgocią. Do magazynowania i transportu wykorzystywane są głównie pudełka klapowe, ponieważ są bardzo wygodne w użytkowaniu i trwałe. Praktyczny sposób zamykania oraz kilkuwarstwowa tektura usprawniają wszystkie działania związane z przemieszczaniem i przechowywaniem różnego rodzaju towarów. Pudełka fasonowe częściej spotykane są już na etapie bezpośredniego kontaktu z klientem. Fasonowe opakowania kartonowe wyróżniają się wysoką estetyką, dlatego włączane są w działania marketingowe. Na pudełkach można zamieścić grafiki związane z działalnością firmy, logo, czy charakterystyczne motywy związane z konkretnym produktem. Standardowo, opakowania kartonowe wykonywane są z białej lub szarej tektury falistej, jednak na życzenie klienta mogą być również kolorowe. Dla dodatkowego zabezpieczenia przechowywanych wyrobów, pudełka tekturowe wyposażane są w przekładki i wypełniające kratownice. Tego rodzaju zabezpieczenie znakomicie sprawdza się np. przy przechowywaniu produktów szklanych.

Praktyczny charakter opakowań kartonowych pozwala na ich szerokie wykorzystanie w wielu branżach. Różnego rodzaju produkty mogą być w takich opakowaniach przechowywane oraz przekazywane bezpośrednio do rąk klienta. Różne wielkości i formy umożliwiają dopasowanie pudełek tekturowych do potrzeb i specyfiki danej dziedziny przemysłu. Opakowania kartonowe spotkamy w branży gastronomicznej, farmaceutycznej i wielu innych.