Rodzaje rolek do bram przesuwnych

Bramy są tym elementem konstrukcyjnym, który jest niezwykle zróżnicowany, szczególnie jeżeli chodzi o jej rodzaj i zastosowanie. Obecnie wyróżniamy między innymi bramy przesuwne, abo tradycyjne – uchylne, a stosuje się je w przypadku ogrodzeń czy wejść do garaży. Aby brama dobrze spełniała swoje funkcje, konieczne jest jednak,aby wszystkie towarzyszące jej elementy były jak najwyższej jakości.

Jaką rolkę do bramy wybrać?

Rolka do bramy przesuwnejTo, jak solidna i niezawodna okaże się brama przesuwna, zależy głównie od tego, jakiej jakości będzie ona i akcesoria umożliwiające jej działanie. Mowa tutaj głównie o elementach takich jak rolka do bramy przesuwnej. Jest to element, który umożliwia właściwą pracę bramy, to znaczy jej poruszanie się po prowadnicach, niezależnie od tego, czy mówimy o bramie którą obsługuje się ręcznie czy automatycznie. Obecnie wyróżnia się dwa głównie rodzaje tego typu rolek, które dzielimy głównie pod względem jakości wykonania. Rolki wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliamid, oraz rolki do bram przesuwnych wykonane ze stali. Najpierw opiszmy te pierwsze. Są to elementy z pewnością znacząco tańsze od rolek wykonanych z bardziej szlachetnych materiałów, ale jednocześnie odpowiednio mniej wytrzymałe. Z tego względu nie poleca się ich do stosowania w przypadku ciężkich bram, chroniących dostęp do hal produkcyjnych, wielkopowierzchniowych garażów przemysłowych czy hangarów. Sprawdza się za to doskonale w przypadku garażów przydomowych. Montaż tego typu rolek jest bardzo prosty, a ich dostępność – bardzo szeroka. Niższa wytrzymałość nie oznacza zaś, że przestaną działać po krótkim czasie – nie są po prostu odpowiednim rozwiązaniem dla wielkich, ciężkich bram przesuwnych. Drugim rodzajem są oczywiście rolki do bram przesuwnych wykonanych ze stali. Te elementy są znacznie cięższe i droższe, ale tez znacznie bardziej wytrzymałe. To właśnie tego typu elementy umożliwiają pracę bram stosowanych w wielkich magazynach, hangarach czy halach produkcyjnych. Ze względu na wyższa cenę nie poleca się ich używania przez użytkowników prywatnych – ich wymagania spełnią w pełni roki z tworzyw sztucznych. Jakość danej rolki ze stali zależy głównie od gatunku tego surowca, który wykorzystano do produkcji tego akcesorium.

Bramy są bardziej skomplikowanym elementem konstrukcyjnym, niż może się wydawać. To, w jaki sposób będą działać i jak długo nie ulegną awarii będzie zależało od tego, jak płynnie dana brama będzie przesuwać się po prowadnicy,. Dlatego te dokupując części zamienne do bram, trzeba wybierać jedynie te o wysokiej jakości.