Rodzaje różnych odbojnic

Odbojnice są skuteczną formą zabezpieczenia, która znajduje szerokie zastosowanie nie tylko przemysłowe i sklepowe, ale również domowe. Służą one na przykład ochronie lad sklepowych, regałów i ciągów komunikacyjnych przed wózkami sklepowymi. Posiadają wysoką estetykę, dlatego mogą być montowane wszędzie. 

Wykorzystanie różnych odbojnic

odbojnica nierdzewnaOdbojnice stalowe dzieli się ze względu na miejsce przeznaczenia i funkcję, którą ma ona pełnić. Jednak większość odbojnic pełni funkcję zarówno ochronną, jak i ostrzegawczą, dlatego warto skupić się na podziale ze względu na zastosowanie i miejsce przechowywania. Chociażby odbojnica nierdzewna doskonale nada się w zakładach pracy czy różnorodnych halach magazynowych. Z kolei jednym z najbardziej popularnych typów jest odbojnica słupowa. To nic innego jak wystający z poziomu posadzki czy gruntu słupek, który ma za zadanie ochronić narażone na uderzenia części zabudowy lub infrastruktury. Bardzo często stosowane są do wygradzania jakiejś konkretnej strefy. Może to być strefa dostaw, drogi ewakuacyjne, itp. Istnieją również odbojnice liniowe, które zastosowanie mają przede wszystkim w miejscach, gdzie potrzebne jest punktowe wygrodzenie. Odbojnica liniowa to najczęściej stalowa rurka przytwierdzona do posadzki wzdłuż całej strefy narażonej na uderzenia. Najczęściej wykonuje się je z rur stalowych okrągłych o niewielkich, zróżnicowanych średnicach. Innym rodzajem będzie odbojnica regałowa lub bardzo do niej podobna odbojnica narożna. Najczęściej – jak sama nazwa wskazuje – chroni regały magazynowe przed uderzeniem wózka widłowego lub naroża ścian przed nadmiernym ocieraniem. W związku z tym,  że odbojnice te są wykonane niemal w taki sam sposób z kątownika lub dwóch zespawanych ze sobą blach, można zaliczyć je do jednej kategorii. Różnica szczególnie polega na tym, że odbojnica narożna najczęściej mocowana jest do ściany, którą ma chronić, a regałowa posiada stopę z blachy stalowej i jest mocowana bezpośrednio do posadzki. Pozostałe rodzaje odbojnic to nic innego jak kombinacja wszystkich innych typów. W związku z tym można wyróżnić odbojnice naprowadzające, które są w rzeczywistości najczęściej odbojnicą liniową o zwiększonej średnicy. 

Różnorodnych modeli odbojnic jest bardzo wiele. Dzięki temu można dobrać taką, która będzie posiadać odpowiednie zastosowanie do danego przedmiotu. Ten produkt jest szczególnie ważny nie tylko w magazynach, ale również w sklepach spożywczych, co przyczynia się na większe bezpieczeństwo i ogólną stabilizację.