Różne rodzaje badań na obecność pasożytów

Organizmy zwierzęce lub roślinne, które by żyć i zdobywać pokarm muszą wykorzystywać inne organizmy nazywane są pasożytami. Wielu z nas pasożyt kojarzy się z organizmem, który może zaatakować naszego psa lub kota, dlatego systematycznie odwiedzamy weterynarza, by ten przepisał lekarstwo, które pomoże naszemu pupilowi pozbyć się intruzów. Odwiedzamy lekarza systematycznie, bowiem wiemy, że nasz zwierzak potrzebuje regularnego odrobaczania, by cieszyć się zdrowiem.

Konieczność wykonywania systematycznych badań na obecność pasożytów

badanie na pasożytyNiewielu z nas zdaje sobie sprawę, że zarażenie pasożytami może dotknąć także nas lub kogoś z naszych domowników. Słyszeliśmy wprawdzie o tasiemcu, gliście ludzkiej czy owsikach, ale temat wydaje nam się tak odległy, że właściwie jesteśmy pewni, że nas nie dotknie. Czasem słyszymy o wszach obecnych w szkołach oraz przedszkolach i dziwimy się, że w obecnych czasach problem taki w ogóle istnieje. Prawda jest jednak taka, że wielu z nas jest nosicielami pasożytów, jednak często nie zdaje sobie z tego sprawy. Niektóre pasożyty dają wprawdzie specyficzne objawy, które możemy powiązać z ich obecnością. Jeśli nasze dziecko swędzi głowa dokładnie przeglądamy włoski, by stwierdzić, czy nie posiada wszy, którymi łatwo się zarazić. Jeśli z kolei dokucza nam świąd odbytu i nie potrafimy spać możliwe jest, że mamy problem z owsikami. Niestety wiele pasożytów nie daje żadnych konkretnych objawów, a ich obecności towarzyszy jedynie pogorszenie stanu zdrowia oraz złe samopoczucie. Warto jednak od czasu do czasu wykonać badanie na pasożyty, by sprawdzić, czy problem nas nie dotyczy. Zwłaszcza jeśli mamy problemy zdrowotne, a lekarz rozkłada ręce i nie jest w stanie nam pomóc. Jeśli posiadamy dzieci istnieje duża szansa, że mogą zarazić się tam wspominanymi owsikami, ale nie tylko. Najczęstszym badaniem na obecność pasożytów jest badanie kału, jednak istnieje także możliwość wykonania badania krwi w celu stwierdzenia obecności niechcianych lokatorów. Ważne jest jednak, by kilkakrotnie poddać się badaniu, bowiem często jest ono mało skuteczne.

Higiena jest podstawą do tego, by uniknąć zakażenia pasożytami. Warto także zadbać o zwierzęta domowe i odrobaczać je systematycznie. Niezwykle istotne jest także dokładne mycie warzyw oraz owoców. Warto także wyczulić dzieci i oduczyć je wkładania rąk oraz zabawek do buzi, bowiem istnieje wtedy duże ryzyko zakażenia. Jeśli coś nas niepokoi w naszym stanie zdrowia warto odwiedzić specjalistę i poprosić o skierowanie na konieczne badania, które pomogą nam ustalić przyczynę problemu.