Specjalistka od urody

Chyba już dawno minęły czasy, w których zawód kosmetyczki kojarzył się przede wszystkim ze zdobieniem paznokci. Dzisiejszy rynek usług rozwija się w tempie, które wręcz wymusza poszerzanie oferty przez gabinety, w których o naszą urodę dbają profesjonaliści. A w związku z tym sam zawód kosmetyczki staje się coraz ciekawszy.

Jak wygląda praca kosmetyczki?

kosmetyczka w ŻorachW większości gabinetów kosmetycznych oferta jest dość szeroka, dlatego zatrudniona tam osoba musi zajmować się zabiegami pielęgnacyjnymi na ciało i twarz, a przy tym często także depilacją, zagęszczaniem i wydłużaniem rzęs, pielęgnacją i zdobieniem paznokci czy rytuałami relaksacyjnymi. A wszystko to często przez kilka godzin z rzędu, dlatego liczy się wszechstronność, zdolności manualne, cierpliwość i pozytywne nastawienie do ludzi nawet pomimo zmęczenia. Kłopot mogą mieć natomiast alergicy ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych w profesjonalnych kosmetykach. W zawodzie tym z pewnością nie sprawdzi się powiedzenie, że “szewc bez butów chodzi”. Kosmetyczka ma być wizytówką salonu, w którym pracuje, dlatego zawsze musi wyglądać nienagannie. Zarobki na tym stanowisku przedstawiać się będą inaczej w przypadku osób z różnym doświadczeniem czy ukończonymi kursami (liczy się nie tylko ich liczba, ale też rodzaj, np. dopasowanie do trendów na rynku usług kosmetycznych). W początkowych etapach kariery raczej nie przekroczymy 1500 zł netto, jednak w kolejnych fazach, szczególnie, gdy zaczniemy pracować “na prowizję” od zabiegu, kwota ta może znacznie wzrosnąć. Na spore zyski mogą też liczyć właścicielki salonów. Jeśli interesuje nas profesjonalna kosmetyczka w Żorach, przed wyborem salonu warto zapoznać się z różnymi lokalnymi ofertami. Choć praca technika usług kosmetycznych polega głównie na przeprowadzaniu zabiegów, wiele osób traktuje wizytę w gabinecie trochę jak sesję na kozetce u psychoanalityka. Nic w tym złego, pod warunkiem, że obie strony czują się w swoich rolach komfortowo. Co prawda, możesz też próbować unikać takich sytuacji, pamiętaj jednak, że klientka, która ma poczucie swobody i zaufania w Twoim towarzystwie, będzie do Ciebie wracać. A to właśnie budowanie własnej bazy klientów może znacząco wpłynąć na nasz sukces zawodowy, w tym na ewentualne otwarcie własnego biznesu. Dlatego to osobom empatycznym, wyrozumiałym, z umiejętnością słuchania wróży się powodzenie w branży i wysokie zarobki.

Chcąc zacząć pracę w zawodzie kosmetyczki, najpierw należy odebrać odpowiednią edukację. Wiele młodych osób decyduje się na studia na wydziale kosmetologii, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, na czym one właściwie polegają. Ich znaczną część stanowią zajęcia z nauk takich, jak anatomia, chemia, fizjologia czy nawet genetyka. Dlatego, jeżeli zależy nam na pracy w gabinecie i chcemy w niedługim czasie zyskać uprawnienia, najlepszym wyborem może być szkoła policealna, której ukończenie gwarantuje nam uzyskanie tytułu technika usług kosmetycznych.