Sposoby na kolki niemowlaka

 

Czasami zdarza się, iż noworodek ma kolkę. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, na które niekiedy nie mamy wpływu. Dziecko może w trakcie jedzenia pochłaniać duże ilości z powodu źle dobranej butelki czy też ułożenia w trakcie posilania się. W niektórych przypadkach jest to spowodowane sposobem jedzenia maluszka. Dlatego też przy występujących kolkach powinniśmy znać najprostsze domowe sposoby na ich usunięcie. Dzięki nim w wielu przypadkach zaoszczędzimy dziecku środków farmakologicznych, które powinny być stosowane jako ostateczność.

Najlepsze metody domowe na kolki noworodka

co jest dobre na dokuczliwe kolki dla noworodkaProblem kolki dla rodziców jest niestety dosyć częstą przypadłością, a w szczególności, gdy zapomina się o wymianie smoczka na lepszy, dobraniu odpowiedniej pozycji karmienia i ogólnej kontroli tego jak dziecko je. Gdy problem już występuje powinniśmy wiedzieć co jest dobre na dokuczliwe kolki dla noworodka. Przede wszystkim nie sięgajmy od razu po produkt apteczny, ponieważ nie jest to najlepsze rozwiązanie. Warto zastosować w pierwszej kolejności rozwiązania naturalne. Najważniejsze jest zabranie dziecka do pomieszczenia wyciszonego i bez bodźców świetlnych. Przytulmy nasze dziecko, aby czuło, iż je wspieramy. Gdy się nie stresujemy nasz maluch to poczuje i automatycznie będzie to dodatkowym wsparciem dla chwil jego cierpienia. Należy też zadbać o ogrzanie malucha. Wiele osób poleca kąpiel, ale można zastosować ciepły okład z pieluszki bądź termofor na brzuch malca. Można również podać napar z kopru włoskiego mający rewelacyjne właściwości przeciw kolce, a dodatkowo jak jest ciepły rozgrzeje dziecko od środka. Polecane są również masaże brzucha bądź plecków, jednak nie należy robić tego dłużej niż kilka minut. Jeśli zauważymy, że to nie pomaga możemy jeszcze wypróbować podkurczanie nóżek do brzuszka. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak zachowanie spokoju oraz brak pośpiechu, gdyż to nam nie pomoże w żadnym stopniu. Dopiero po dłuższym czasie podajmy dziecku lek farmakologiczny.

Dbanie o dziecko to nie tylko dobór najlepszych zabawek i ubranek, to również troska o jego komfort. Dlatego gdy ma kolkę warto reagować szybko i poświęcić dziecku jak najwięcej uwagi. Bądźmy spokojni, pokażmy dziecku, iż to tylko chwilowy problem. Dodatkowo warto zapewnić mu ciszę i spokój w nieco zaciemnionym pomieszczeniu. W ten sposób możemy szybko pozbyć się kolki albo skorzystać z dodatkowych metod jak masaż brzucha czy ciepłe okłady na ten sam obszar ciała dziecka. To bardzo ważne, aby mu pomóc.