Sposoby nawadniania upraw na polach

 

Uprawa roślin, czy to na skalę przemysłową, czy też jedynie na własny użytek, wiąże się z koniecznością zapewnienia uprawom możliwie jak najkorzystniejszych warunków do rozwoju. Za szybki i zdrowy wzrost oraz wysokie plony odpowiada odpowiednia ilość promieni słonecznych oraz właściwe nawadnianie roślin. Wraz z wodą trzeba także dostarczać składniki odżywcze pod postacią określonej dawki nawozów. Jak zaplanować instalację nawadniającą dla roślin rosnących na polach uprawnych?

Nawadnianie deszczowaniem czy linią kroplującą?

kompleksowe nawadnianie upraw polowychPodlewanie upraw rosnących na polu nie jest proste. Wiąże się nie tylko z dużą ilością wody, ale także ze sporym nakładem czasu. Niestety jest to konieczność, ponieważ klimat w naszym kraju jest dla większości roślin uprawnych zbyt suchy. Jeśli zatem chcemy cieszyć się bogatymi plonami, nawadnianie upraw musi być regularne i zgodne z potrzebami konkretnego gatunku. Kompleksowe nawadnianie upraw polowych wcale nie musi być skomplikowane, jeśli zadbamy o dopasowaną do potrzeb instalację nawadniającą. Taka instalacja składa się z punktu poboru wody (studnia wraz z wydajną pompą), z rurociągów doprowadzających wodę na pole oraz z rurek zakończonych wybranymi końcówkami rozprowadzającymi wodę na uprawy. Im dalsza droga od studni do pola, tym droższa będzie inwestycja. Jej cena zależeć będzie także od sposobu podlewania upraw. Kompleksowe nawadnianie upraw polowych może polegać na deszczowaniu (zraszaniu różnego rodzaju zraszaczami) i jest to tak zwane podlewanie „od góry”, lub też na podawaniu wody wprost do korzeni roślin i jest to podlewanie „od dołu”. Jeden jak i drugi sposób ma swoich zwolenników i przeciwników. Za deszczowaniem przemawia fakt, że jest to sposób podlewania najbardziej zbliżony do naturalnego, jakim są opady deszczu. Wiąże się jednak z większym wydatkiem wody, niż ma to  miejsce w przypadku podlewania za pomocą linii kroplujących. Te drugie to mniejsza ilość zużytej wody, dzięki lepszemu jej wykorzystaniu przez rośliny. Ponadto podlewanie bezpośrednio systemu korzeniowego roślin zmniejsza ryzyko chorób grzybowych czy poparzeń delikatnych liści przez promienie słoneczne.

Jaką metodę nawadniania wybrać dla swoich upraw? Najlepiej taką, która najbardziej odpowiada danemu gatunkowi. Zbyt duże krople wody spadające na delikatne rośliny mogą uszkodzić ich liście. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wtedy linia kroplująca (dla upraw kilkuletnich) lub węże kroplujące (pocące się), które po zakończonym sezonie łatwo jest zwinąć i przechować (dla upraw jednorocznych). Wszędzie tam, gdzie deszczowanie nie ma szans uszkodzić roślin, zaleca się podlewanie „od góry” i stosowanie zraszaczy.