Sposoby ocieplania domów

Budując dom należy pomyśleć o odpowiedniej jego izolacji. Dziś wybór technologii i materiałów w tej dziedzinie jest przeogromny. Wiele zmieniło się bowiem przez lata w sposobie budowania. Minimalizując utratę ciepła tym samych minimalizujemy koszty związane z ogrzewaniem domu a także zapewniamy sobie i swojej rodzinie zdrowie. O zachorowania bardzo łatwo w okresie jesiennozimowych a zimny dom również może się do tego przyczyniać, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.

Ocieplenie domu pianką

 ocieplenie pianką poliuretanowąUtrata ciepła to poważny problem przede wszystkim domów starej daty powstałych w latach 40-50.  Nowoczesne domy budowane są w nowych technologiach i z innych materiałów. Te stare budowane były przede wszystkim z cegły a za materiał izolacyjny służyła glina, trzcina czy słoma umieszczana w stropach i ścianach. Ściany to jedno z wielu miejsc, które może być związane z utratą ciepła. Tu z pomocą przychodzi nam styropian, siatka, kleje. Gorzej jest w przypadku poddasza czy piwnicy, która tak łatwo i szybko ocieplić nie jest, a bynajmniej nie było jeszcze kilka lat temu. Dziś bardzo popularną metodą są ocieplenie pianką poliuretanową. Jest to sposób szybki, łatwy, stosunkowo tani a przede wszystkim bardzo skuteczny w przypadku ocieplenia poddasza czy stropów. Istnieje szereg firm wyspecjalizowanych w tym temacie, które świadczą taką usługę. Przyjeżdżają na miejsce i za pomocą odpowiedniego sprzętu nanoszą piankę pur na ściany i stropy naszego poddasza. W jeden dzień roboczy możliwe jest ocieplenie w ten sposób około 250 m2, a więc zajmuje to około 8 h i mamy ocieplony strych czy strop. Koszt takiego ocieplenia to około 200-250 zł/m2. Sukces tej metody kryję się w dwóch składnikach, które mieszane są ze sobą w warunkach wysokiego ciśnienia tworzą pianę zamykającą w swojej komórkowej strukturze gaz.  Ocieplić w ten sposób możemy zarówno domy wykonane w nowym budownictwie jak i te stare. Pianka jest elastyczna dzięki czemu potrafi pracować wraz z budynkiem. Dzięki temu nie pęka, nie kruszy się i może przetrwać długie lata ponieważ nie utlenia się. Jest zarazem wytrzymała jak i lekka a więc nie obciąża konstrukcji domu.

 Metoda ta jest bardzo uniwersalna. Pianą można pokryć ściany lub w przypadku np. stropu wywiercić otwory i wstrzykiwać ją w puste przestrzenie. Ciekawe jest tez fakt, że na tego typu docieplenie można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”.  Jest to sposób prosty i ekologiczny, dzięki któremu można zredukować ilość emitowanych spalin w przypadku ogrzewania węglowego, które jeszcze w wielu domach jest podstawowym źródłem ciepła.