Stosowanie twardościomierzy przenośnych

Twardościomierze są urządzeniami stosowanymi do kontroli oraz pomiarów wytrzymałości elementów różnego rodzaju materiałów. Dzielą się na tak zwane zrywarki, czyli urządzenia służące do mierzenia sił rozciągających oraz prasy służące do mierzenia sił ściskających. Jakie jest jednak zastosowanie twardościomierzy przenośnych?

Małe urządzenie do wielkich rzeczy

twardościomierze przenośnePrzenośne twardościomierze dzielą się ze względu na zastosowanie. Możemy znaleźć takie, które służą do stosowania przy kontroli wyrobów metalowych, gumowych, piankach oraz różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Używa się ich najczęściej w terenie, w przeciwieństwie do ich większych odpowiedników wykorzystywanych w warunkach laboratoryjnych. Popularnym zastosowaniem twardościomierzy przenośnych jest wykorzystywanie ich do bardzo dużych, wysokotonażowych elementów. Jako że często niemożliwe jest przeniesienie tak dużego elementu, pomocne przy tego typu konstrukcjach mogą okazać się wcześniej wspomniane twardościomierze przenośne. Można je wziąć ze sobą wszędzie, gdzie tylko się chce, aby zmierzyć wytrzymałość takich elementów jak na przykład jak rury stalowe, zbiorniki ciśnieniowe, wałki, blachy, drewniane deski o dużej powierzchni, duże koła zębate i innego rodzaju duże konstrukcje. Poza mobilnością, urządzenia tego typu często są dodatkowo bezprzewodowe, a co za tym idzie, ich przenośność jest naprawdę na wysokim poziomie. W przypadku, gdy zostanie przekroczona dolna lub górna granica twardości, twardościomierz najczęściej o tym poinformuje sygnałem dźwiękowym, lub optycznym. Jeśli chodzi o ich kształt, producenci mają na tej płaszczyźnie ogromne pole do popisu. Są wersje przypominające laserowy termometr, szczypce, terminal do kasy fiskalnej i wiele, wiele innych. Z pewnością jednak celem każdego z ich rodzajów jest jak najwyższa ergonomia i wygoda korzystania. Niektóre z tego typu urządzeń mają wbudowaną drukarkę, która od razu drukuje wyniki danego pomiaru. Duża liczba modeli może posiadać bezprzewodowe połączenie, które łączy się z siecią WiFi, za której pośrednictwem łączy się z komputerem lub tabletem, a w efekcie z drukarką biurową.

Jak widać, najczęstsze wykorzystanie urządzenia takiego jak przenośny twardościomierz to, nieco paradoksalnie, mierzenie twardości wyjątkowo dużych i wielkogabarytowych elementów. Dzięki niemu możemy przeprowadzić kontrolę na produkcie, którego przenoszenie jest albo niemożliwe, albo nieopłacalne. Szeroki wybór twardościomierzy na rynku umożliwia dodatkowo odpowiedni dobór sprzętu dla każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.