System nawadniający ogród

Każdy ogrodnik zgodzi się ze stwierdzeniem, że nawadnianie kropelkowe to skuteczna metoda pielęgnacji naszych roślin. To nie tylko oszczędność czasu, ale mniejsza strata wody, a co za tym idzie, mniejszy koszt utrzymania ogrodu. Dobry system to z pewnością opłacalna inwestycja. Jednak, aby nawadnianie przyniosło zauważalne efekty, należy odpowiednio przeprowadzić jego instalację.

Na czym polega nawadnianie kropelkowe?

dobry system nawadniania kropelkowegoWłaściciele przydomowych ogrodów coraz częściej decydują się na montaż systemu automatycznego podlewania. Nic dziwnego – ten prosty system w dłuższej perspektywie czasu zwraca się finansowo W dodatku zabiegi pielęgnacyjne są znacznie wygodniejsze. Dawniej linie kroplujące stosowano głównie w uprawach pod osłonami – w szklarniach i tunelach foliowych. Linie kroplujące działające punktowo pozwalają na efektywną uprawę zarówno roślin jadalnych, jak i ozdobnych. Warto je instalować przy żywopłotach, rabatach, czy też skalniakach. Coraz częściej nawadnianie kropelkowe stosuje się także do nawadniania roślin na balkonie i tarasie posadzonych w pojemnikach. Specjalne systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach znacznie ułatwiają ich pielęgnację. Warto wiedzieć, że dobry system nawadniania kropelkowego może przynieść nam niewątpliwie same zalety. Linia kroplująca jest wyposażona w kroplowniki, które umiejscawia się tuż przy uprawianych roślinach. Woda spływając stopniowo w głąb gleby jest efektywnie pobierana przez korzenie roślin. Procesem można sterować tak, aby spełnić indywidualne wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja procesu pozwala na planowanie i pracę zgodnie z zaprogramowanymi cyklami. Również oszczędność wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna, ponieważ linia kroplująca potrafi zmniejszyć straty wody nawet o 65%. System nawadniania kropelkowego uniezależnia ogród od zmiennej aury czy anomalii pogodowych. Co więcej, podczas nawadniania kropelkowego nie dochodzi do moczenia nadziemnych części roślin, dzięki czemu ryzyko poparzenia liści w upalne dni czy wystąpienia chorób grzybowych jest ograniczone. Co prawda, system ten ma swoje wady, ponieważ instalacja może się zapychać. Jednak przy odpowiedniej konserwacji oraz filtracji możemy uniknąć wielu problemów.

Decydując się na instalację systemu nawadniania kropelkowego, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Profesjonalna firma sprawnie zamontuje całą instalację. Możemy mieć pewność, że nie popełniliśmy żadnego błędu. Dodatkowo koszt usługi wcale nie przewyższa kosztu zakupu pojedynczych elementów. Wręcz przeciwnie – kompleksowa obsługa wychodzi często taniej. Odpowiednio pielęgnowane rośliny z pewnością odwdzięczą się nam, czyniąc nas ogród pięknym miejscem.