Systemy zamgławiające do szklarni

Posiadacze szklarni, w których są uprawiane sadzonki roślin, a także rośliny o specyficznych wymaganiach związanych z nawodnieniem, wiedzą jak ważne są odpowiednie systemy zamgławiające. W szczególności osoby, które posiadają rośliny o ekstremalnych wymaganiach związanych z wilgotnością powietrza i nawodnieniem przykładają do tego najwięcej uwagi. W ich przypadku sprawdzą się skomplikowane systemy zamgławiające sterowane automatycznie.

Nowoczesne zamgławiacze do szklarni

zamgławiacz do szklarniNiektóre typy roślin potrzebują delikatnego spryskiwania wodą w formie mgiełki, która optymalizuje dodatkowo wilgotność powietrza. W takim przypadku stosuje się specjalne dysze do zamgławiania powietrza, które zapewnią optymalne warunki. Wszystkie zamgławiacz do szklarni oparte są właśnie na precyzyjnych dyszach, tworzonych w takiej technologii, która zapewnia wysoką precyzję kanalików do spryskiwania. Oczywiście w dużych szklarniach nie wystarczy tylko zastosowanie dyszy na wężach, aby poczuć komfort związany z odpowiednim nawadnianiem roślin. Wiele gatunków ma tak precyzyjne wymagania, że nie bylibyśmy w stanie im sprostać w normalny sposób, specjalnie dla nich zostały opracowane automatyczne systemy nawadniające. Kluczem takiego systemu jest centralna jednostka sterująca, do której są podłączone czujniki monitorujące stan panujący w szklarni i odpowiednie elektrozawory regulujące przepływ wody. Czujniki podłączone do systemu monitorują nasłonecznienie, a także wilgotności występującą w powietrzu i glebie. W przypadku nastawienia odpowiednich wartości, system otwiera bądź zamyka konkretne elektrozawory regulując dopływ wody do miejsc, które odbiegają od normy. W ten sposób może w sposób ciągły zapewnić zadane warunki i to bez ingerencji osób trzecich. Takie systemy redukują koszty zatrudnienia osób w szklarniach, a także eliminują czynnik ludzki, który objawia się błędami w utrzymaniu odpowiednich parametrów, co w konsekwencji odbija się na roślinach, które znajdują się na terenie szklarni.

Wysoko zaawansowane systemy nawadniające występują w palmiarniach i wielkogabarytowych szklarniach uprawnych, a także w wielu ośrodkach naukowych, gdzie ważne jest precyzyjne utrzymanie odpowiednich parametrów. Systemy zarządzania tymi systemami posiadają zazwyczaj intuicyjny, prosty w obsłudze panel sterowania, który potrafią posługiwać się osoby, które nie posiadają nawet odpowiedniego wykształcenia w dziedzinie komputerów. Systemy posiadają także często mobilny monitoring, dzięki któremu możemy śledzić ich działanie poza terenem szklarni.