Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy

Pracuję w swojej firmie już ponad dziesięć lat. Znam każdy zakamarek zakładu, przeżyłem niejedną zmianę i poznałem przeróżnych ludzi. Lubię swoją pracę, ponieważ daje mi ona satysfakcję. Dzisiaj jestem w stanie spokojnie powiedzieć, że wiem już wszystko o tym, jak wygląda proces produkcji mebli. Jednak tak jak wszyscy inni pracownicy, co kilka lat muszę przechodzić szkolenie okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przeprowadzone przez specjalistę zatrudnionego przez mojego szefa.

Dlaczego warto szkolić się z bhp?

szkolenia okresoweKiedy byłem młody nie uważałem, że szkolenia okresowe mają jakiekolwiek znaczenie. Była to po prostu przerwa w pracy, którą musiałem mieć. Takie trzygodzinne opuszczenie miejsca pracy kojarzyło mi się tylko i wyłącznie z niepotrzebnymi opóźnieniami. Wyobrażałem sobie ile prac mógłbym w tym czasie wykonać i byłem wręcz zły, że nie uda mi się zrealizować zakładanego celu. Z czasem jednak zrozumiałem jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i szkolenie się z tego zakresu. Kilka lat temu przyszedł do nas do pracy nowy pracownik. Był to bardzo młody człowiek, dopiero co po szkole. Oczywiście został przeszkolony przed podjęciem pracy, zarówno z zakresu bhp jak i ppoż. Szkolenie stanowiskowe przeprowadziłem dla niego ja i od razu zauważyłem, że w lekceważący sposób podchodzi do moich uwag o bezpieczeństwie. Na efekty jego działań nie musiałem długo czekać, bo już trzeciego dnia nie założył okularów ochronnych do frezowania. Kawałek drewna odprysł i trafił oczywiście w jego oko. Przyjechało pogotowie, zabrali go do szpitala. Na szczęście uraz nie okazał się poważny i po tygodniu młodzieniec wrócił do pracy. Od tamtej pory nie tylko sam dbał o to, aby zawsze używać rękawic i okularów ochronnych, ale również przypominał o tym innym pracownikom. Tamta historia nauczyła mnie szacunku do cyklicznych szkoleń bhp odbywających się w mojej firmie. Zauważyłem, jak wiele standardów i przepisów zmienia się w przeciągu zaledwie dwóch lat. Staram się jak najwięcej dowiadywać podczas szkolenia i wykorzystywać tą wiedzą w praktyce.

Po pewnym czasie w pracy pojawia się takie przeświadczenie, że wszystko już wiemy i potrafimy. Uważamy, że mamy wprawę w wykonywaniu różnych czynności, więc jeśli raz nie użyjemy środków ochronny indywidualnej to nic wielkiego się nie stanie. Szkolenie okresowe bhp uzmysławia nam, jak duży błąd popełniamy oraz jak ważne jest, aby jednak pomimo wszystko mieć na uwadze bezpieczeństwo zarówno swoje jak i innych znajdujących się wokół nas ludzi.