Tabliczki znamionowe do pojazdów

Jednym z istotnych elementów, jakie producenci wszelkiego rodzaju pojazdów muszą ulokować w swoich konstrukcjach są tabliczki znamionowe. Umieszczane są one na takich elementach karoserii jak słupki konstrukcyjne czy komora silnika i bagażnik. Tablice znamionowe zawierają informacje o parametrach danego pojazdu, do których można zaliczyć nazwę modelu, numer seryjny czy też rok produkcji i numer pozwolenia na sprzedaż. Umieszczenie tego typu danych umożliwia szybkie dopasowanie części, które uległy zniszczeniu i należy je naprawić. 

Gdzie i jak jest umieszczana tabliczka znamionowa?

tabliczka znamionowa do pojazdówPrzede wszystkim tablice znamionowe muszą być łatwe do odczytania oraz umieszczona w widocznym miejscu. Niezależnie od koloru pojazdu w jakim jest założona, tabliczka znamionowa do pojazdów występuje w kolorach srebrnych, czarnych lub białych. Czcionką jaka znajduje się na tabliczce powinna być prosta i czytelna oraz napisana dużą czcionką. Dokładniej, każde auto, które opuści taśmę produkcyjną musi mieć trwale przymocowaną do nadwozia tabliczkę znamionową, która zawiera informacje homologacyjne najbardziej istotne i ważne dla danego modelu. Umieszczenie tabliczki znamionowej jest uwarunkowane przepisami prawa. W rozporządzeniu tym zawarte są dokładne informacje jak dana tabliczka ma wyglądać, gdzie być umieszczona oraz informacje, które powinny być na niej zawarte. Warunki techniczne pojazdów to istotny aspekt w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tabliczka powinna być wykonana z materiału, którego szybko się nie zużywa oraz nie ulega korozji zbyt szybko. Wszystkie wykonane na niej znaki nie mogą być ścieralne w żadnym stopniu. Umieszczona powinna być w widocznym miejscu oraz na elemencie, który nie może być poddawany wymianie. Najczęściej, fachowo to ujmując, jedna z tabliczek umieszczana jest na słupku B. Można ją dostrzec podczas otwierania i zamykania drzwi przednich w aucie. Aby dowiedzieć się, gdzie została umieszczona taka tabliczka w naszym aucie, można przestudiować książkę serwisową, gdzie taka informacja będzie zawarta. 

Tabliczki znamionowe to element obligatoryjny, który każdy producent pojazdów musi zamontować. Dzięki zastosowaniu tablic znamionowych producenci mogą bezpiecznie sprzedawać swoje pojazdy. Firmy motoryzacyjne mogą również umieszczać loga na tych tabliczkach, co nadaje im charakterystyczną rozpoznawalność. Najczęściej tablice znamionowe to pokryte warstwą aluminium foliowe etykiety. Warto zwrócić na nie uwagę kupując dla siebie pojazd używany.