Współczesne domy z kontenerów

Budownictwo tradycyjne ma w ostatnim czasie dużą konkurencję. Świat szuka nowych rozwiązań. Chce czegoś oryginalnego, uniwersalnego, ale też energooszczędnego. W tę koncepcję wpisują się domy z kontenerów. Brzmi mało elegancko? To tylko złudzenie, bo w rzeczywistości na tę formę budownictwa decydują się osoby bardzo zamożne, a ich projekty w swojej ofercie mają najlepsze firmy projektowe i wykonawcze na świecie. Staje się ono coraz popularniejsze nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też krajach Europy.

Zalety domu z kontenerów

małe domy z kontenerówBlaszana puszka, w którym jest jedno pomieszczenie, mało przestrzeni i zaduch? Zdecydowanie nie! Jeśli właśnie takie jest twoje wyobrażenie na temat domów z kontenerów, czym prędzej je porzuć. Dziś to budynki funkcjonalne, doskonale wykonane i dające maksymalny komfort. Małe domy z kontenerów, ale też większych rozmiarów budynki należy wpisać w nurt budownictwa modułowego. Tworzy się je z kontenerów morskich, których typowe wymiary to: długość 12,2 m; szerokość 2,4 m; wysokość 2,9 m. Zastosowanie znajdują zarówno kontenery nowe, jak i używane. Ściany wykonane są z ocynkowanej blachy, która jest usztywniona bocznymi wzmocnieniami. Wypełnia się je materiałem izolacyjnym, ogrzewając w ten sam sposób, co tradycyjne budynki. Od wewnątrz na ścianach montuje się płyty gipsowo-kartonowe, wiórowe lub laminowane. Kontenery mieszkalne stawia się na betonowych bloczkach ulokowanych na stabilnym gruncie, który wcześniej musi zostać ustabilizowany. Jeśli mieszkanie kontenerowe jest większe, konieczne jest wylanie betonu zbrojnego w punktach podparcia. W takich budynkach bez przeszkód też rozprowadza się wszelkiego rodzaju instalacje i przyłącza. Możliwy jest montaż ogrzewania elektrycznego, klimatyzacji czy rekuperacji. Domy z kontenerów mogą mieć różną powierzchnię. Mogą być dwukontenerowe, jak również wielokontenerowe, a nawet dwukondygnacyjne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb inwestora, jak również jego funduszy. Są to bowiem budynki bardzo nowoczesne, których aranżacja nie należy do najtańszych.

Ogromną zaleta domów z kontenerów jest czas ich realizacji. O ile tradycyjny budynek stawia się często przez rok, a nawet dłużej, w tym przypadku od chwili zaakceptowania projektu do jego realizacji i osadzenia domu nie mija więcej niż miesiąc. Do tego dochodzi jednak czas potrzebny na wykończenie wnętrz, co zależy m.in. od ich standardu. Takie budynki to jednak dobra alternatywa dla budownictwa tradycyjnego. Są ciekawym pomysłem na wyróżnienie swojego domu na tle innych. W Polsce ta idea dopiero zaczyna się pojawiać, można jednak podejrzewać, że szybko zyska na popularności.