Wygodne skutery inwalidzkie dla niepełnosprawnych

 

Dzisiaj ludzie z niepełnosprawnościami mogą żyć w bardziej komfortowych warunkach niż dekadę temu. Podążamy za zachodem, także w kwestii udogodnień dla osób niesprawnych ruchowo. W Niemczech, od piętnastu lat bardzo popularne stały się skutery inwalidzkie dla niepełnosprawnych, ale nie tylko. Coraz częściej korzystają z nich także seniorzy, którzy nie chcą zamykać się w czterech ścianach, ale pragną żyć aktywnie. Moja babcia mieszka w Monachium i od dawna jeździ takim skuterkiem, jak połowa jej koleżanek. 

Wygodne skutery inwalidzkie dla seniorów

komfortowy inwalidzki skuter elektrycznyW ubiegłym roku wyjechałam na wakacje do Monachium. Muszę przyznać, że tam bardzo mi się podoba i chciałabym kiedyś zamieszkać na stałe w tym mieście. Mieszka tam moja babcia, z którą mam świetne relacje. Zaskoczyła mnie tym, że im jest starsza, tym stara się żyć aktywniej. Czerpie z życia garściami. Codziennie porusza się na swoich skuterku inwalidzkim, którego otrzymała z funduszu zdrowotnego. W Niemczech każda osoba,która ukończyła osiemdziesiąt lat, może się starać o taki darmowy sprzęt. Nie trzeba wcale być osobą niepełnosprawną ruchową, wystarczy odpowiedni wiek. Babcia nie zapłaciła nawet jednej marki za niego, o czym w Polsce mogłabym pomarzyć. Taki komfortowy inwalidzki skuter elektryczny jest niezwykle lekki,waży zaledwie czterdzieści kilogramów. Babcia ubiera do niego kask i gogle. Porusza się z prędkością dziesięciu kilometrów na godzinę, ale może maksymalnie osiągnąć nawet dwa razy tyle. Dzięki temu skuterkowi, babcia odzyskała wiarę w siebie i stała się bardzo samodzielna. Wszystkie sprawy stara się załatwiać sama. Jeździ sama do przychodni, na zakupy, do kościoła, a nawet do pobliskiego miasteczka, żeby odwiedzić swoją najlepszą przyjaciółkę. Jej życie towarzyskie, mimo wieku wcale nie umarło. Każdy senior w Niemczech żyje pełnią życie, czego niestety niemożna powiedzieć o polskich staruszkach. Trudno się jednak też dziwić, bo Polska jest znacznie biedniejszym krajem.

Zorientowałam się jak wygląda sprawa dofinansowań w naszym kraju. Jest tutaj możliwość ubiegania się o nie, ale tylko w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Seniorzy,którzy nie są niesprawni ruchowo, nie otrzymają dotacji. Wiadomo, że taki skuter inwalidzki jest drogi, bo kosztuje około dziesięciu tysięcy złotych. Widziałam używane skutery inwalidzkie na stronie internetowej za pięć tysięcy. Jest to ogromny wydatek dla osób starszych, żyjących ze skromnych emerytur i rent, toteż nie dziwi mnie fakt, iż tak rzadko widuje się ich na ulicy, jeżdżących skuterkami inwalidzkimi.