Wykształcona księgowa w Pyskowicach

W naszym kraju działa wiele tysięcy biur rachunkowych, dla których każda nowo założona firma jest potencjalnym klientem. Księgowego potrzebuje każdy przedsiębiorca, ponieważ zajmuje się on jego rachunkami. Zgodnie ze statystykami, około czterdzieści procent przedsiębiorców wybrało usługi księgowe, trzydzieści pięć procent woli zatrudnić samodzielną księgową na etacie, a reszta robi to samodzielnie lub korzysta z pomocy zaufanych osób.

Jakie są obowiązki księgowej?

księgowa w PyskowicachKażda osoba, która chce w przyszłości pracować w biurze rachunkowych lub w firmie w dziale księgowym, musi skończyć studia wyższe na kierunku Rachunkowość i Podatki i zdobyć przynajmniej kilkuletnie doświadczenia. W tej branży bardzo ważna jest szeroka wiedza, znajomość przepisów i możliwych sposobów na prowadzenie rozliczeń. Księgowa w Pyskowicach jest najczęściej osobą dobrze wykształconą i kompetentną. Wiedza zawsze musi być poparta praktyką, ponieważ często rzeczywistość wymaga od księgowych elastycznego podejścia. Dobra księgowa, jest biegła w przepisach o rachunkowości i podatkach, ponieważ są one niezbędne do prowadzenia rozliczeń. Przyszli księgowi już na studiach uczą się jak obsługiwać program Płatnik czy jeden  wielu dostępnych na rynku programów księgowych. Dzięki temu, idąc do pracy, już na starcie bardzo dużo umieją. Każdy specjalista w tej branży, musi regularnie uczestniczyć w szkoleniach mających na celu podniesienie jego umiejętności i wiedzy. Często poza godzinami pracy, księgowi studiują przepisy podatkowe, które trzeba znać na bieżąco, gdyż bardzo szybko ulegają zmianom. Do zadań księgowej, bez względu na miejsce zatrudnienia, należy w dużej mierze prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych, pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek i firm, które wygenerowały za poprzedni rok kalendarzowy przychody większe niż ustalony limit na wysokości dwóch milionów euro oraz kadr i płac, jeżeli w firmie nie ma kadrowej. Jak na jedną osobę, jest to całkiem sporo obowiązków.

Praca na samodzielnym stanowisku zawsze wymaga dużej odpowiedzialności, ale też wysokich kwalifikacji. Księgowi mają zawsze ręce pełne roboty, bo gonią ich terminy, które za wszelką cenę muszą być spełnione. Ten zawód wymaga ciągłego szkolenia i podnoszenia swoich umiejętności, gdyż tylko wtedy można właściwie wypełniać swoje obowiązki. Co do zarobków, to z pewnością więcej może zarobić księgowy w prywatnej firmie, a niżeli na etacie w biurze rachunkowym, gdzie pracuje kilku specjalistów.