Wynajem nieruchomości – jak wybrać odpowiednią formę umowy?

Przed Tobą pierwszy wynajem mieszkania? A może jesteś właścicielem kawalerki lub większego lokum i chciałbyś zacząć na nim zarabiać? Niezależnie od tego, po której stronie stoisz na pewno cenisz sobie jasne i przejrzyste zasady współpracy. Dziś przygotowałam dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci uporządkować informacje na temat stanów i form prawnych najmu lokali mieszkalnych.

Na co zwrócić uwagę wynajmując pierwsze mieszkanie?

tani wynajem nieruchomości w KatowicachW nieruchomościach mamy do czynienia z kilkoma formami własności, z których możemy wyróżnić własnościowe prawo do lokalu lub spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. W pierwszym przypadku osoba, która nabyła daną nieruchomość w drodze transakcji kupna- sprzedaży posiada pełne prawo do danej nieruchomości i w związku z jego eksploatacją nie ponosi żadnych dodatkowych opłat. Natomiast w przypadku spółdzielczego prawa do lokalu mamy prawo w danym lokalu zamieszkiwać, jednakże dodatkowo będziemy zobligowani do systematycznego opłacania czynszu do spółdzielni mieszkaniowej, w ramach którego możemy np. regulować ryczałtową opłatę za media (woda, prąd, gaz lub wywóz śmieci). Jeżeli interesuje Cię tani wynajem nieruchomości w Katowicach, przeglądając ogłoszenia zwróć uwagę na to, jaką formę własności lokalu mieszkalnego posiada właściciel. Pamiętaj- odstępne dla właściciela a czynsz do spółdzielni to dwie odrębne opłaty, więc na spotkaniu możesz negocjować tylko tą pierwszą. Kolejnym ważnym punktem, o który warto zahaczyć jest wynajem nieruchomości przez pośrednika lub przez osobę fizyczną. Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usług biura nieruchomości, możemy mieć pewność, że pośrednik zadba zarówno o interesy najemcy jak również wynajmującego. Nie daj się zaskoczyć- biuro nieruchomości często prosi o przedstawienie dokumentów potwierdzających uzyskiwanie regularnych dochodów, dlatego na etapie przygotowania do podpisania umowy możesz zostać poproszony np. o przedstawienie umowy o pracę. Ostatnim aspektem, na który musisz zwrócić uwagę jest forma prawna umowy najmu. Obecnie na rynku stosuje się 2 formy najmu, czyli umowa standardowa, która może być zawarta na czas określony lub nieokreślony oraz umowa najmu okazjonalnego, która cechuje się tym, że zawierana jest zawsze na czas określony. Umowę najmu okazjonalnego możemy przedłużać, jednakże łączny czas wynajmu lokalu nie może przekroczyć 10 lat. Ponadto, w przypadku umowy najmu okazjonalnego zobligowani jesteśmy do dobrowolnego poddania się egzekucji.

Taki dokument sporządzany jest w formie aktu notarialnego, a dokument niejako „chroni” właściciela mieszkania przed niepożądanymi sytuacjami ze strony wynajmującego. Dzięki temu wynajmujący ma możliwość rozwiązania umowy w dowolnym momencie, a najemca po jej wygaśnięciu ma prawo zamieszkiwać u osoby, która w akcie figuruje jako ktoś w rodzaju gwaranta/ poręczyciela i zobowiązuje się udostępnić swój lokal mieszkalny najemcy w przypadku eksmisji.