Z klimatyzacją niestraszny upał

Pora letnia w Polsce staje się coraz bardziej dokuczliwa, upalne powietrze wkradające się do naszych mieszkań potrafi dać się we znaki niejednemu nawet wielbicielowi gorąca. Najczęściej z suchym i gorącym powietrzem radzimy sobie tradycyjnymi sposobami. Poranne wietrzenie, zanim słońce zdąży zapukać nam w okna, a później zamykamy się, zasłaniamy zasłony lub opuszczamy żaluzje. Jest to jednak marne rozwiązanie, ponieważ brak dostępu powietrza z zewnątrz czasem tylko pogarsza sytuację. Jak radzić sobie z upałami nawiedzającymi nasz kraj każdego lata?

O klimatyzacji słów kilka

klimatyzacjaW nieco lepszej sytuacji są Ci, których okna mieszkania wychodzą na północ lub na wschód, gdzie grzeje nam tylko o poranku, a później słońce wędruje dalej, męcząc innych szczęśliwców. Jednak i tam bywa ciężko, ponieważ popołudniu w upalny dzień powietrze bywa tak nagrzane, że mimo cienia po prostu nie da się oddychać. Z tego powodu coraz częściej w mieszkaniach prywatnych montowana jest klimatyzacja, która jeszcze niedawno zarezerwowana była jedynie dla biurowców, czy innych budynków przemysłowych. Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na jej montaż w domu. Jak działa klimatyzacja i na czym polega jej montaż? Klimatyzator (jeśli chodzi o model montowany na stałe, a nie przenośny) składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzna montowana jest najczęściej na balkonie, tarasie, lub po prostu na zewnętrznej ścianie budynku. Wewnętrzna natomiast w pomieszczeniu docelowym. Podczas montażu pamiętać należy o zachowaniu odpowiednich maksymalnych odległości między jednostkami, które podyktowane są przez producenta urządzenia. Pozwoli to na efektywną pracę klimatyzatora, oraz na uniknięcie niepotrzebnych usterek. Jeśli chodzi o umiejscowienie jednostki wewnętrznej, ważne aby była w miejscu nie narażającym mieszkańców na bezpośrednie powiewy. Wybierając klimatyzator zwróćmy również uwagę na jego moc, która powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia, w jakiej będzie pracował.

Jeśli chodzi o koszty związane z klimatyzacją, pod uwagę bierzemy zarówno koszt zakupu urządzenia, jak i koszt montażu, oraz koszty eksploatacji, czyli zwiększone rachunki za prąd. Najczęściej warto zakupić klimatyzator wraz z usługą montażu,co pozwoli zachować gwarancję, oraz ustrzeże przed pomyłkami podczas instalacji. Natomiast na karcie serwisowej urządzenia odczytać możemy pobór prądu, dzięki czemu z łatwością obliczymy przybliżony koszt miesięcznej eksploatacji, biorąc pod uwagę cenę prądu u naszego dostawcy.