Zasady programowania sterowników PLC

Systemy automatyki przemysłowej są oparte na centralnej jednostce sterującej, czyli tak zwanym sterowniku PLC. Są to specjalne komputery, przeznaczone do sterowania systemami automatyki, które charakteryzują się dużą bezawaryjnością. Jest to ważne w procesie produkcji, ponieważ awaria takiej jednostki skutkuje całkowitym zatrzymaniem produkcji i to bezwarunkowo. Za to, w jaki sposób działa taki sterownik odpowiada programista-automatyk.

Jak programować sterowniki PLC?

programowanie sterowników plcSterownik PLC to komputer, który posiada kanały z sygnałami wejściowymi, do których można podłączyć rozmaite czujniki, rejestrujące to co dzieje się podczas procesu produkcji. Na ich podstawie w sterowniku można określić jakie czynności będą wykonywane i wysłać odpowiednie sygnały wyjściowe do urządzeń, które mają się tym zająć. Profesjonalne programowanie sterowników PLC polega na określeniu tych czynności i umieszczeniu ich w powtarzającym się schemacie. Służy do tego język programowania, który posiada taką składnię, że możliwe jest jasne określenie za jego pomocą całej procedury. Programowanie sterownika PLC odbywa się poprzez podłączenie go do komputera, z odpowiednim oprogramowaniem programistycznym. W tym oprogramowaniu projektuje się oprogramowanie, które następnie wgrywa się poprzez kabel, lub w przypadku bardziej nowoczesnych urządzeń również poprzez sieć bezprzewodową lub LAN. Tak przygotowany sterownik jest już gotowy do pracy i może zarządzać działaniem całego procesu produkcji. Sterowniki są na tyle uniwersalne, że większość z nich może obsłużyć nieskończoną liczbę sygnałów wejściowych i wyjściowych, oczywiście w zakresie dostępnej mocy, którą posiada. Występują także znacznie tańsze sterowniki o małych rozmiarach, które służą do obsługi mniejszych systemów automatyki składających się z reguły, z kilku prostych urządzeń. Język programowania takich sterowników jest generalnie dość trudny, jednak jeśli się go opanuje to może być najlepszym przyjacielem każdego programisty sterowników PLC.

Jako, że technologia na świecie rozwija się wykładniczo i tak samo reaguje rynek produkcyjny, to sterowniki PLC są do dzisiaj bardzo chętnie używane. Co za tym idzie poszukiwani są także odpowiedni specjaliści, którzy potrafią zaprogramować te urządzenia. Zawód automatyka jest bardzo dobrze wynagradzany, co jest spowodowane deficytem pracowników na tym rynku. Wielu z programistów zakłada własne firmy, aby mogli obsługiwać jednocześnie większą ilość zakładów produkcyjnych, niż tylko tkwić w jednym zakładzie.