Zastosowanie filamentu PLA w drukarkach 3D

Drukarka 3D to obok grafenu jeden z najważniejszych wynalazków przełomu XX i XXI wieku. Jako początek druku przestrzennego podaje się 1984 rok, w którym to Charles Hull opracował technikę stereolitografii. Technika ta polega na rozpuszczaniu warstw materiału za pomocą lasera, które następnie są formowane i zanurzane w specjalnym fotopolimerze. Wytwarzane w ten sposób produkty mają nierówne krawędzie i są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Do czego służą filamenty PLA?

filament plaZnana wszystkim i obecnie stosowana technika druku poprzez osadzanie topionego materiału została opracowana zaledwie 4 lata później, przez Scotta Crumpa. Założona przez niego firma, wyprodukowała i wprowadziła na rynek pierwszą drukarkę 3D. W 2006 roku pojawiła się pierwsza drukarka przestrzenna do użytku domowego. Wtedy za takie urządzenie trzeba było zapłacić kilka tysięcy dolarów. Obecnie ceny najprostszych modeli zaczynają się od około 700 złotych. Zazwyczaj działają one wykorzystując technologię FDM, czyli głowica drukarki roztapia materiał, najczęściej termoplastik, który następnie jest rozprowadzany warstwowo za pomocą dyszy. Warstwy zasychają, tworząc zwartą bryłę. W drukarce działającej w ten sposób najlepiej sprawdzi się filament pla. Nazwa tego filamentu pochodzi od polilaktydu, który jest polimerem należącym do grupy poliestrów alifatycznych, znanym szerzej pod nazwą kwasu mlekowego. Znajdziemy go na sklepowej półce w postaci zwiniętej żyłki o średnicy 1,75 mm. Dostępne są żyłki w różnych kolorach i o różnym stopniu przezroczystości. Jego największą zaletą jest to, że roztapia się w niskiej temperaturze, dzięki czemu jest łatwy i szybki w użyciu. Niska temperatura topnienia sprawia, że drukarka zużywa mniej energii w trakcie pracy, a ty zapłacisz mniejszy rachunek za prąd. Można nim drukować z prędkością 80 mm na sekundę. Niski skurcz przetwórczy pozwala tworzyć produkty z niezwykłą precyzją. PLA nie nitkuje, co zapewnia zawsze estetyczne wykończenie wydruku. Ponad to materiał ten jest w pełni biodegradowalny, więc wszystkie twoje produkty będą bezpieczne dla środowiska, należy jednak uważać, bo wydruk może się roztopić pod wpływem działania wody. 

Filamenty termoplastyczne, takie jak PLA są wykorzystywane w przemyśle do produkcji zabawek, plastikowych elementów różnych maszyn i urządzeń, a nawet mogą posłużyć do stworzenia usztywnienia złamanej ręki, które będzie o wiele wygodniejsze w użyciu niż tradycyjny gips. Jest to uniwersalne tworzywo, idealnie nadające się do masowej produkcji elementów o prostej konstrukcji. Dlatego też cieszy się największą popularnością.